Pokazy filmów w ramach Dni Fińskich na Uniwersytecie Gdańskim

Katedra Skandynawistyki UG zaprasza na Dni Fińskie, które obejmą  spotkania i debaty z fińskimi dyplomatami, przedstawicielami władz  regionalnych, fińskiego biznesu, oraz środowisk akademickich. W związku z jubileuszowym rokiem Tove Jansson jeden z dni zostanie poświęcony  twórczości pisarki.

Dni Fińskie zamyka akcent kinowy – projekcje dwóch  filmów "Lapońska odyseja" (2010) i dokumentu "Para do życia" (2010) w dniu 04 kwietnia, godz. 18.00.

Wstęp wolny !!!

Miejsce : Aula 1.45 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk.

Program wydarzenia

Godz 18.00

- Prelekcja pt. „Najnowsze kino fińskie: tematyka i twórcy” - Marta  Maciejewska

Prelekcja będzie dotyczyła problematyki przedstawianej we współczesnej kinematografii fińskiej oraz najpopularniejszych twórców, nagradzanych zarówno w kraju, jak i na zagranicznych festiwalach (m.in. Aki Kaurismäki). W związku z tym zostaną omówione także następujące  problemy: kino fińskie jako kino narodowe oraz miejsce filmu fińskiego w  kinematografii skandynawskiej.

- Pokaz filmu "Lapońska odyseja" (2010), reżyseria: Dome Karukoski, Finlandia, scenariusz: Pekko Pesonen, produkcja: Finlandia, Islandia, Szwecja, zdjęcia: Pini Hellstedt, czas trwania: 92 min., występują: Pamela Tola, Jussi Vatanen, Jasper Pääkkönen, Timo  Lavikainen, Konsta Mäkelä.

Janne można uznać za życiowego nieudacznika – od dłuższego czasu żyje na  zasiłku i nie zamierza tego zmieniać. Jego dziewczyna Inari jest zmęczona tą sytuacją, więc postanawia dać mu ostatnią szansę: jeśli  chłopakowi nie uda się kupić cyfrowego TV boxa, odejdzie od niego. Janne o pomoc w zakupie prosi dwóch kolegów. Mężczyźni wyruszają do miasta,  jednak po drodze muszą pokonać wiele przeszkód, aby Janne mógł osiągnąć  swój cel i zatrzymać Inari przy sobie.

Godz 20.00 - Pokaz filmu "Para do życia" (2010), scenariusz i reżyseria: Joonas Berghäll, Mika Hotakainen, produkcja: Finlandia, Szwecja, zdjęcia: Heikki Färm, Jani Kumpulainen, czas trwania: 81 min., występują: Timo Aalto, Martti Ahman, Pekka Ahonen, Aarne Aksila, Mauno Alasuutari.

W tym filmie sauna staje się konfesjonałem – odwiedzający ją mężczyźni  zwierzają się sobie z najbardziej osobistych spraw. Nie ma między nimi  wstydu, nawet jeśli mają mówić o własnych ciałach. Sauna wyzwala w nich  stuprocentową szczerość: nie boją się mówić o emocjach, a czasem nawet  zdarzy im się uronić łzę ze wzruszenia. Ten dokument, niejednokrotnie w pełen rubasznego humoru sposób, przełamuje stereotyp Finów jako ludzi  zamkniętych w sobie i małomównych.

Więcej informacji o Dniach Fińskich na UG http://ug.edu.pl/media/aktualnosci/33653/dni_finskie_na_uniwersytecie_gdanskim

Data publikacji: poniedziałek, 31. Marzec 2014 - 08:54; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski