Muzeum Inkluzji w Bursztynie na Targach AMBERMART 2015

W dniach 27-29 sierpnia 2015 r. odbywały się 16. Międzynarodowe Targi Bursztynu AMBERMART 2015. W imprezie brało udział ponad 200 wystawców, w tym, tradycyjnie, jak od początku tych Targów, także Muzeum Inkluzji w Bursztynie Uniwersytetu Gdańskiego.

Na tę edycję przygotowana została nowa forma ekspozycji inkluzji owadów w bursztynie bałtyckim, we współpracy z Panią mgr Martą Konikiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego. Poza nimi można było też obejrzeć inkluzje przy użyciu mikroskopu stereoskopowego, zidentyfikować inkluzje i zdobyć wiele informacji na temat owadów uwięzionych w bursztynie.

Jak zwykle bursztyn i inkluzje przyciągały Chińczyków, jednak stoisko Muzeum odwiedzali także Anglicy, Amerykanie, Włosi, Rosjanie, Ukraińcy i Litwini. Poza inkluzjami w eoceńskim bursztynie bałtyckim, mieliśmy również okazję ocenić inkluzje z mioceńskiego bursztynu dominikańskiego, a także bardzo słabo do tej pory zbadanego zielonego bursztynu z Etiopii, w którym znalazły się m.in. inkluzje mrówki i bezżądłowej pszczoły.

Podczas Targów AMBERMART 2015, Pani dr Elżbieta Sontag przeprowadziła zajęcia „Inkluzje organiczne w bursztynie bałtyckim” w trakcie Kursu wiedzy o bursztynie – Sprzedawca Wyrobów Bursztynowych, zorganizowanego przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników, który był symultaniczne tłumaczony na języki: angielski oraz chiński.

Zachęcamy do zapoznania się z wywiadem udzielonym Pomorskiej.TV przez dr E. Sontag http://www.pomorska.tv/informacje/wszystko-o-bursztynie

fot. Jacek Szwedo

Data publikacji: czwartek, 3. Wrzesień 2015 - 10:52; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: sobota, 5. Wrzesień 2015 - 10:42; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz