Drugi konkurs o Polsko-Amerykańską Nagrodę Naukową

Do 31 grudnia 2015 r. można zgłaszać pary współpracujących ze sobą naukowców z Polski i USA do drugiej edycji konkursu o Polsko–Amerykańską Nagrodę Naukową.

 

Konkurs organizują: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) i The American Association for the Advancement of Science (AAAS). Nagroda ma wzmacniać i podkreślać wartość współpracy pomiędzy naukowcami z Polski i Stanów Zjednoczonych. Nagrodę może otrzymać para naukowców – jeden pracujący w Polsce, a drugi w USA – za wybitne osiągnięcie naukowe będące efektem wspólnych badań.

 

Wyróżnienie przyznawane jest co dwa lata, a jego wysokość wynosi równowartość 5 tys. dolarów dla każdego z laureatów.

 

Nagroda może być przyznana we wszystkich obszarach nauki, z wyjątkiem sztuk pięknych. Laureaci są wyłaniani w drodze konkursu opartego na nominacjach. Kandydatów mogą zgłaszać m.in. wszyscy aktywni członkowie polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego, posiadający co najmniej stopień doktora. W konkursie dopuszczane są również autonominacje. Wyboru laureatów dokonuje jury złożone z wybitnych przedstawicieli polskiego i amerykańskiego środowiska naukowego. Posiłkuje się ono opiniami ekspertów oceniających wnioski.

 

Pierwszy konkurs, do którego złożono aż 55 nominacji, rozstrzygnięto w lutym 2015 r. Laureatami zostali: prof. Mariusz Jaskólski z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i dr Alexander Wlodawer z Narodowego Instytutu Raka w USA. Światowej sławy badacze, współpracujący ze sobą od prawie 30 lat, otrzymali nagrodę za badania strukturalne białek o znaczeniu medycznym, które przyczyniły się do opracowania nowych terapii leczenia chorób człowieka, takich jak AIDS czy białaczka u dzieci. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się w kwietniu br. w siedzibie AAAS w Waszyngtonie.

  

Wyniki drugiego konkursu zostaną ogłoszone w 2016 r. Zgodnie z zasadą rotacyjności, uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się w Polsce.

  

The American Association for the Advancement of Science (AAAS) powstało w 1848 roku. To największe towarzystwo naukowe na świecie, skupiające ponad 250 stowarzyszeń i akademii naukowych. Jest wydawcą m.in. czasopisma "Science", prowadzi też prestiżową stronę internetową EurekAlert! z najnowszymi wiadomościami ze świata nauki.

 

Więcej informacji: http://www.fnp.org.pl/oferta/polsko-amerykanska-nagroda-naukowa/

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 24. Listopad 2015 - 14:00; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 24. Listopad 2015 - 14:00; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz