Relacja z Kociewskiego Festiwalu Nauki

6 października 2016 r. studenci i doktoranci Wydziału Biologii, wraz z czterema innymi wydziałami UG, gościli w Starogardzie Gdańskim na Kociewskim Festiwalu Nauki - imprezie popularyzującej naukę, edukację i wiedzę oraz ukazującej związki badań naukowych z praktyczną sferą życia a także z technologiami przemysłowymi i ochroną środowiska.

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpiło w auli I Liceum Ogólnokształcącego. W imieniu naszej uczelni głos zabrał Kanclerz UG, dr Mirosław Czapiewski, który podziękował organizatorowi - Fundacji Rozwoju i Edukacji Społeczności Lokalnych „In Fortes” za zaproszenie Uniwersytetu Gdańskiego do udziału w festiwalu w charakterze wyłącznego partnera merytorycznego.

Następnie w godzinach 10.00-15.00 - zarówno w I LO, jak i w II LO odbywały się cykliczne prezentacje ofert edukacyjnych i warsztatów przygotowanych przez wydziały UG.

Każdy cykl rozpoczynał się od przedstawienia oferty edukacyjnej wydziału. Następnie odbywały się warsztaty „Nieznane oblicza roślin” przygotowane i prowadzone przez Studenckie Naukowo Koło Botaniczne „Zioło”, jego opiekuna Panią mgr Katarzynę Wszałek-Rożek z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody, a także przez doktorantów Katedry.

Studenci i doktoranci zaprezentowali ciekawe okazy roślin: mimozy, kaktusy, wilczomlecze, paprocie, storczyki czy rośliny łąkowe. Uczestnicy mogli dowiedzieć się m.in. dlaczego rośliny upodabniają się do kamieni oraz zwierząt, a także w jaki sposób rośliny owadożerne chwytają ofiary, poznać sposób zapylania roślin u przedstawicieli storczykowatych, dowiedzieć się, że parząca pokrzywa posiada drugie - milsze oblicze, zobaczyć roślinne „dziwolągi”, przekonać się, jakie właściwości prozdrowotne mają rośliny np. babka lancetowata oraz uzyskać szereg informacji na temat „zachowań” roślin.

Atrakcją warsztatów były ciekawe gry, zadania do wykonania i konkursy z nagrodami.

W Kociewskim Festiwalu Nauki udział wzięli:

Prezentacja oferty edukacyjnej:

·         mgr Łukasz Labudda - Katedra Biologii Molekularnej

·         mgr Mateusz Puchalski - Katedra Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii

Warsztaty:

·         mgr Artur Eichmann

·         mgr Joanna Gołębiewska

·         mgr Anna Kuczyńska

·         Michalina Miszker

·         mgr Iwona Skorowska

·         mgr Joanna Starba

·         Karolina Topa

·         Paulina Widanka

·         Joanna Wiśniewska

·         Malwina Witka

Dziękujemy za zaangażowanie w promocję Wydziału!

Zdjęcia z imprezy dostępne w Galerii

Data publikacji: poniedziałek, 17. Październik 2016 - 09:08; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 17. Październik 2016 - 09:08; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz