Wyróżnienie Wydziału II Polskiej Akademii Nauk w 2016 roku dla Zespołu Naukowego IBB PAN i Wydziału Biologii UG

Uchwałą nr 6/2016 zebrania plenarnego Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN z dnia 24 listopada 2016 r., w sprawie przyznania nagród naukowych i wyróżnień Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN w 2016 roku, Zespół Naukowy z Instytutu Biochemii i Biofizyki PANWydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego w składzie:

dr hab. Magdalena Gabig-Cimińska, prof. IBB PAN;

prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn, czł. koresp. PAN,

dr hab. Joanna Jakóbkiewicz-Banecka, prof.UG

dr Marta Moskot.

został uhonorowany Wyróżnieniem Wydziału za cykl prac pt. "Szczególne zastosowanie flawonoidów w terapii genetycznie uwarunkowanych chorób metabolicznych z grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych (LChS)"

Wyróżnione prace badawcze dotyczą szczególnego zastosowania flawonoidów w terapii genetycznie uwarunkowanych chorób metabolicznych z grupy lizosomalnych chorób spichrzeniowych (LChS). Flawonoidy, polifenolowe związki będące wtórnymi produktami metabolizmu roślin, występujące m.in. w warzywach, owocach, herbacie, kakao i winie są od wieków istotnym elementem diety mieszkańców Azji, jak i odpowiedzialne są za tzw. „francuski paradoks”. Prace naszego zespołu pozwoliły odszyfrować dokładny mechanizm działania tych związków na organizm ludzki, zwłaszcza w kontekście potencjalnego ich zastosowania w leczeniu LChS. W toku przeprowadzonych badań opisano czynniki oraz procesy modulujące fenotyp tych chorób. Udokumentowano ponadto wzór ekspresji informacji genetycznej, tj. transkryptomu ludzkich komórek skórnych poddanych działaniu flawonoidów, co odegrało znaczącą rolę w wyjaśnieniu molekularnego mechanizmu działania tych związków na procesy komórkowe.

Serdecznie gratulujemy!

W załączniku wynik kokursu w pliku PDF

Załącznik Rozmiar
wynik_konkursu.pdf 565.34 KB