Cykl wykładów Biologia Współczesna

Szanowni Państwo,

W imieniu Pana Dziekana, prof. dr hab. Włodzimierza Meissnera, serdecznie zapraszamy w poniedziałek 29 maja br. na kolejne wykłady z cyklu wykładów z Biologii współczesnej. Wykład na temat " Zebra finch on a diet – new insights in physiological flexibility of fasting" wygłosi pani dr hab. Joanna Rutkowska z Instytutu Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Aula C/105, początek o godz. 10.00. Wykład będzie w języku polskim.

Zebra finch on a diet – new insights in physiological flexibility of fasting

Joanna Rutkowska

Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego

It is well established that extended fasting, such as during bird migration, results in considerable changes in individual metabolic flexibility. Yet, but much less is known about the mechanisms of observed effects at the cellular level and the relative contribution of water deprivation. I will present results of the studies performed on zebra finches, that aimed at addressing these two questions.

In the first study, we demonstrated that water balance of birds fasting without access to water is maintained by elevated fat catabolism, which generated 6 times more metabolic water compared with that in birds that had access to water. Therefore, we revise currently established views and propose fat to serve as the primary source for metabolic water production in birds. In the second study, we looked at how overnight and extended fasting affect size of hepatocytes and red blood cells. Our results provide novel evidence for an intriguing pattern of changes in cell size and its relation with tissue-specific and whole animal metabolic rate.

Kolejny wykład nt.: „Rekonstrukcja nie-ludzkiej kultury. Biologia i sztuka - połączenie sił” wygłosi pan dr Jarosław Czarnecki z Wydziału Rzeźby i Intermediów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Aula C/105, początek ok godz. 11.30.

Szczegółowe informacje na temat twórczości dr Jarosława Czarneckiego oraz na temat projektu, w którym główną rolę odgrywają mrówki grzybiarki dostępne są na stronie:

Data publikacji: piątek, 26. Maj 2017 - 08:13; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: piątek, 26. Maj 2017 - 08:13; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz