fbpx Wydział Biologii na Kociewskim Festiwalu Nauki | Wydział Biologii

Wydział Biologii na Kociewskim Festiwalu Nauki

KFN

Już 6 października 2016 r. (czwartek) Uniwersytet Gdański zagości w Starogardzie Gdańskim. Odbędzie się tam pierwsza edycja Kociewskiego Festiwalu Nauki, imprezy popularyzującej naukę, edukację i wiedzę oraz ukazującej związki badań naukowych z praktyczną sferą życia a także z technologiami przemysłowymi i ochroną środowiska.

Nasza uczelnia przyjęła zaproszenie organizatora festiwalu, Fundacji Rozwoju i Edukacji Społeczności Lokalnych „In Fortes” do udziału w imprezie w charakterze wyłącznego partnera merytorycznego.

Spośród 11 punktów, w których festiwal się odbędzie – w czterech z nich Uniwersytet Gdański reprezentować będzie pięć wydziałów: Wydział BiologiiWydział ChemiiWydział HistorycznyWydział Matematyki, Fizyki i Informatyki oraz Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed.

Oficjalne otwarcie festiwalu nastąpi o godz. 9:45 w auli I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Hallera 34 w Starogardzie Gdańskim. Następnie w godzinach 10.00-15.00 - zarówno w I Liceum, jak i w II Liceum Ogólnokształcącym przy ul. Kościuszki 131 - odbywać się będzie cykl prezentacji i warsztatów przygotowanych przez wydziały UG.

Wydział Biologii reprezentować będzie Studenckie Naukowe Koło Botaniczne „Zioło”, które zaprezentuje ciekawe okazy roślin jak: mimozy, kaktusy, wilczomlecze, paprocie, storczyki czy rośliny łąkowe. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in. dlaczego rośliny upodabniają się do kamieni oraz zwierząt oraz w jaki sposób rośliny owadożerne chwytają ofiary, poznać sposób zapylania roślin u przedstawicieli storczykowatych, dowiedzieć się, że parząca pokrzywa posiada drugie - milsze oblicze, zobaczyć roślinne „dziwolągi”, przekonać się, jakie właściwości prozdrowotne mają rośliny np. babka lancetowata oraz uzyskać szereg informacji na temat „zachowań” roślin. Na warsztaty składać się będą ciekawe gry, zabawy i konkursy z nagrodami.

Wydziału Chemii wystąpią członkowie Naukowego Koła Chemików oraz Koła Naukowego Ochrony Środowiska, którzy poprowadzą warsztaty w formie pokazów prezentujących zadziwiający i inspirujący świat chemii. Przeprowadzonych zostanie wiele eksperymentów i reakcji chemicznych, podczas których będzie można poznać właściwości ciekłego azotu i „suchego lodu”, poznać różnicę między watą a „superwatą”, czy też zobaczyć tańczącą na wodzie kulę sodu, reakcję zachodzącą w dawnej lampie błyskowej oraz przyjrzeć się burzy w probówce i zobaczyć zielony znicz olimpijski.

Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki zaprezentuje pokazy fizyczne i matematyczne. Pokazy z fizyki obejmować będą doświadczenia z elektrostatyki, prądu oraz magnetyzmu. Uczestnicy będą mieli okazję poznać budowę oraz działania urządzeń taki jak maszyna elektrostatyczna, generator van de Graaffa, młynek Franklina, czy działo Gaussa. W części matematycznej przeprowadzone zostaną warsztaty pt. „Sofizmaty matematyczne”.

W II LO zaprezentowana zostanie seria pokazów i doświadczeń dotyczących praw optyki. Dzięki kolorowym laserom, uczestnicy będą mieli okazję zaobserwować zjawiska takie jak dyfrakcja i interferencja. Będzie też możliwość symulacji wad wzroku i dowiedzenia się jak działa ich korekta. Ponadto zaprezentowane zostaną ciekawe zjawiska stroboskopowe oraz szereg widowiskowych pokazów optycznych. Matematycy przeprowadzą warsztaty pn. „Jak grać, żeby wygrywać”.

Czwarty z wydziałów to Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed. W programie warsztatów znajdą się m.in. pokazy świecących bakterii na różnych kolorowych podłożach, pokaz antybiogramów oraz posiewów bakterii środowiskowych jak np. bakterie z klamki, czy telefonu komórkowego, prezentacja roślin z hodowli in vitro oraz procesu mikrorozmnażania roślin i pokaz świecącego DNS na żelu agarozowym.

Przedstawiciele Biura Rekrutacji UG zaprezentują aktualną ofertę edukacyjną na rok akademicki 2017/2018 oraz przekażą uczestnikom informacje na temat procesu rekrutacyjnego.

Na Grodzisku Owidz przedstawiciele Wydziału Historycznego na stanowisku archeologicznym opowiedzą o pracy archeologa i przybliżą uczestnikom metody oraz narzędzie ich pracy. W programie znajdą się również warsztaty archeologiczne pn. „Archeolog - detektyw”, podczas których uczniowie będą mogli spróbować swoich sił w rozpoznawaniu zabytków archeologicznych. Dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych przygotowana zostanie prezentacja pt. „Dlaczego warto studiować na Wydziale Historycznym?”.

Uniwersytet Gdański będzie również w Galerii Neptun. W ramach pokazów pn. „Przedszkolak eksperymentuje: dlaczego Pan Hilary nosi okulary?”, przygotowanych przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki i kierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym, przedstawione zostaną zjawiska fizyczne związane z procesem widzenia, podczas których dzieci same przekonają się, ile kolorów ma światło, jak mieszać barwy oraz skupiać, rozpraszać i rozszerzać promienie świetlne.

Uniwersytet Gdański angażując się w przedsięwzięcie Kociewskiego Festiwalu Nauki kontynuuje wieloletnią tradycję związaną z aktywną popularyzacją nauki wśród dzieci i młodzieży, czego dowodem jest wieloletnia koordynacja i współorganizacja Bałtyckiego Festiwalu Nauki, czy też organizacja imprez z cyklu: „Uniwersalna Strefa Nauki” oraz „Uniwersytet Lubię to!”

W załączeniu program i plakat w plikach PDF.

PDF icon kfn_plakat.pdf13.74 MB
PDF icon kfn_program_imprez.pdf395.59 KB