fbpx Wystawa "Polscy kandydaci do Nagrody Nobla" | Wydział Biologii

Wystawa "Polscy kandydaci do Nagrody Nobla"

Polscy kandydaci do Nagrody Nobla

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy

„Polscy kandydaci do Nagrody Nobla – wspaniały rocznik 1884”

Biblioteka Główna Uniwersytetu Gdańskiego

14 października 2016 r. (piątek), godz. 11.00

Wystawa opowiada o pracy naukowej i życiu osobistym trzech wielkich uczonych: Ludwika Hirszfelda, Rudolfa WeiglaJakuba Parnasa. Zwiedzający będą mogli obejrzeć nie tylko eksponaty, ale też przenieść się w czasie i popracować w laboratorium z początków ubiegłego wieku.

Ekspozycja została przygotowana przez Panią dr hab. Alicję Węgrzyn, prof. nadzw. PAN.

Wystawa będzie czynna do 28 lutego 2017 r.

poniedziałek - piątek, godz. 08.00-20.00

Wstęp wolny!

Ludwik Hirszfeld (05.08.1884 - 07.03.1954) - lekarz, bakteriolog i immunolog, twórca polskiej szkoły immunologicznej i nowej dziedziny nauki - seroantropologii.  Jego praca koncentrowała się na grupach krwi. W 1928 r. Liga Narodów wprowadziła jednolite na całym świecie oznaczenia grup krwi: 0, A, B, AB, zaproponowane przez L. Hirszfelda i E. von Dungerna. Hirszfeld odkrył również przyczynę konfliktu serologicznego pomiędzy matką a płodem za względu na czynnik Rh. Nominowany do Nagrody Nobla w 1950 r.

Rudolf Weigl (02.09.1883 - 11.08.1957) - biolog. Światowy rozgłos przyniosło mu stworzenie jedynej skutecznej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu. Prekursor zastosowania owadów, głównie wszy odzieżowej, jako zwierzęcia laboratoryjnego do hodowli zarazków tyfusu. Był profesorem biologii Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Nobla.

Jakub Parnas (16.01.1884 - 29.01.1949) - chemik, pionier polskiej biochemii, twórca lwowskiej szkoły biochemicznej. Jego zainteresowania koncentrowały się wokół przemian glukozy w komórkach mięśniowych zwierząt. Zaproponował on pierwszy na świecie szlak metabolizmu glukozy prowadzący do powstania energii. Nazwał go glikolizą, a co istotne, szlak ten jest uznawany przez biochemików po dzień dzisiejszy.

W załączeniu plakat w pliku PDF

PDF icon polscy_kandydaci_do_nagrody_nobla_-_plakat.pdf709.63 KB
wtorek, 6 grudnia 2016 roku, 13:56