Poszukiwani studenci do realizacji projektu „Wyschnijmy i przeżyjmy razem”: czy anhydrobioza u niesporczaków (Tardigrada) jest modulowana przez specyficzny mikrobiom i zależy od bakterii, które razem z nimi przeżywają wysuszenie?

Niesporczaki (Tardigrada), potocznie nazywane wodnymi niedźwiadkami i mierzące zaledwie od 0.01 do 1.2 mm, uznawane są za najbardziej odporne zwierzęta na Ziemi. Te kosmopolityczne, mikroskopijne organizmy, zasiedlają wszystkie ekosystemy na wszystkich kontynentach. Niesporczaki wzbudzają zainteresowanie naukowców na całym świecie, z uwagi na swoją niezwykłą zdolność do kryptobiozy. Dzięki niej mogą one przetrwać bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury (od zera absolutnego do ponad 150°C), wysokie dawki promieniowania UV i jonizującego (do 9 tys. Gy), bardzo niskie i bardzo wysokie ciśnienie atmosferyczne (nawet do 74 tys. atmosfer), czy też wystawienie na działanie próżni kosmicznej. W stanie całkowitego odwodnienia, czyli tzw. anhydrobiozy, potrafią przetrwać nawet kilkanaście lat. Pojawia się więc pytanie, co sprawia, że niesporczaki wydają się być prawie niezniszczalne? Czy te niezwykłe zdolności mogą zawdzięczać swoistemu mikrobomowi zasiedlającemu ich organizm? Jeśli tak, to które z bakterii odgrywają w tym procesie istotną rolę?
Zapraszam do współpracy w ramach realizacji projektu i odkrywania tajemnicy wodnych niedźwiadków!:)

Zainteresowanych proszę o kontakt: monika.mioduchowska@ug.edu.pl

dr Monika Mioduchowska 
Katedra Genetyki Ewolucyjnej i Biosystematyki
Wydział Biologii
Uniwersytet Gdański

Autorzy zdjęć dr hab. Łukasz Kaczmarek, prof. UAM, mgr Milena Roszkowska, mgr Magdalena Gawlak, dr Andonis Karachitos
 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, Czerwiec 21, 2022 - 08:53; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, Czerwiec 21, 2022 - 08:56; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz