fbpx Dr Wojciech Glac laureatem konkursu Popularyzator Nauki 2019 w kategorii Naukowiec | Wydział Biologii

28 lutego, podczas uroczystej gali w Warszawie, ogłoszono wyniki 15. edycji konkursu Popularyzator Nauki 2019. Wśród nagrodzonych znalazł się dr Wojciech Glac fizjolog z Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii UG, od dziesięciu lat organizator Dni Mózgu w Trójmieście, który zdobył tytuł w kategorii Naukowiec.

W uroczystości wzięli udział m.in. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego - Jarosław Gowin, Prezes Polskiej Agencji Prasowej - Wojciech Surmacz, przewodniczący kapituły konkursu - prof. Michał Kleiber, którzy wręczali nagrody laureatom. Uroczystość poprowadził Radek Brzózka, dziennikarz znany m.in. z popularnonaukowego programu telewizyjnego "Jak to działa?".

Popularyzator Nauki to najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim. Popularyzator Nauki organizowany jest przez portal PAP Nauka w Polsce, Fundację Polskiej Agencji Prasowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. O tym, którzy finaliści otrzymali tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecydowała Kapituła konkursowa drugiego stopnia. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, b. minister nauki i informatyzacji; wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Sebastian Skuza, prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek – przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciel serwisu PAP – Nauka w Polsce.

W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody w pięciu kategoriach: Naukowiec, Animator, Instytucja, Zespół, Media oraz Nagrodę Główną.

Oto lista nagrodzonych w konkursie Popularyzator Nauki 2019:

Nagroda Główna: Dolnośląski Festiwal Nauki
Kategoria Naukowiec: dr Wojciech Glac
Kategoria Animator: Dawid Myśliwiec
Kategoria Zespół: Heweliusze Nauki
Kategoria Instytucja: Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki
Kategoria Media: Crazy nauka
Wyróżnienie: Marta Wrzosek

Sylwetkę naszego laureata można poznać bliżej w artykule "Dr Wojciech Glac: tytan popularyzacji i dydaktyki na temat mózgu": http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C80487%2Cdr-wojciech-glac-tytan-popularyzacji-i-dydaktyki-na-temat-mozgu.html

Serdecznie gratulujemy!

Popularyzator Nauki 2019Popularyzator Nauki 2019Popularyzator Nauki 2019Popularyzator Nauki 2019
poniedziałek, 2 marca 2020 roku, 8:31