Przy współpracy z Uniwersytetem Gdańskim powstał w Meksyku narodowy system obrączkowania ptaków

Meksykański system obrączkowania ptaków ruszył w lutym 2019 r. Został stworzony przy udziale pracownika naszego Wydziału dr Jarosława K. Nowakowskiego, który go zaplanował i konsultował jego powstawanie na każdym etapie. Dr Nowakowski od trzech lat szkoli też meksykańskich ornitologów w metodach pracy stacji obrączkowania ptaków. Ze strony meksykańskiej projektem kieruje również Polak, od lat zamieszkały i pracujący w Meksyku - dr Mariusz K. Janczur Feret (Autonomiczny Uniwersytet Stanu Meksyk w Toluce).

Do niedawna meksykańscy ornitolodzy nie mieli żadnego systemu obrączkowania ptaków. Każdy mógł tam wybić własną obrączkę z dowolnym napisem; wiele osób korzystało z obrączek amerykańskich. Obrączkowanie prowadzono w sposób przypadkowy, np. jako pokaz dla turystów, a tam, gdzie prowadzono regularne badania naukowe - po ich zakończeniu i opublikowaniu części wyników, nadal bezcenne dane, ginęły w szufladzie właściciela.

Nowy meksykański system oparty jest przede wszystkim na doświadczeniach Stacji Badania Wędrówek Ptaków naszego Wydziału, a także polskiej Krajowej Centrali Obrączkowania Ptaków i Europejskiej Unii Obrączkowania Ptaków (EURING). W sensie organizacyjnym nad obrączkowaniem ptaków w Meksyku czuwa specjalnie w tym celu powołana organizacja pozarządowa BIRDS.MX, w której dr Nowakowski zasiada w radzie naukowej. To rozwiązanie powiela z kolei wzorce z USA i Kanady. „Z różnych systemów funkcjonujących na świecie wzięliśmy to, co najlepsze” - komentuje dr Nowkowski.

Informacje o tym sukcesie zamieściła Polska Agencja Prasowa w swoim głównym serwisie oraz serwisie naukowym „Nauka w Polsce” (Naukawpolsce.pap.pl).

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 19. luty 2019 - 13:46; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 25. luty 2019 - 13:58; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz