nauka
Artykuł pracowników Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody, dotyczący filogenezy rodzaju Dendrobium ukazał się BMC Plants
Evolution of morphological traits of Dendrobium sensu lato (Orchidaceae)—an attempt to resolve phylogenetic relationships in nominal and morphologically convergent sections
https://doi.org/10.1186/s12870-025-06263-w
https://bmcplantbiol.biomedcentral.com/articles/10.1186/s12870-025-06263-w
https://rdcu.be/eaU1Z
Poszukiwani ochotnicy do badań
Czy odczuwasz jakiś smak lub czujesz zapach, gdy widzisz kolory, czytasz słowa, słyszysz dźwięki, itp. itd.?
Katedra Mikrobiologii z publikacją w prestiżowym czasopiśmie Nucleic Acids Research
Z przyjemnością informujemy, że artykuł pod tytułem „A transcription factor from the cryptic Escherichia coli Rac prophage controls both phage and host operons” (doi:10.1093/nar/gkaf113) został opublikowany w prestiżowym czasopiśmie naukowym Nucleic Acids Research. Czasopismo to cieszy się współczynnikiem wpływu (IF) wynoszącym 16,7!
Odrobina Parku Jurajskiego w libańskim bursztynie: Bezprecedensowe odkrycie pierwszej jurajskiej inkluzji owada
Najnowsze odkrycie owada w bursztynie z Libanu, w rezultacie badań, w których udział wzięli naukowcy z Libanu, Słowacji, Niemiec i Polski (dr hab. Jacek Szwedo, prof. UG z Laboratorium Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie UG) oraz Chin, stanowi znaczący wkład w dziedziny paleontologii i paleobiologii. Artykuł, opublikowany 13 marca 2025 r.
Tytuł profesora dla Pani dr hab. Iwony Mruk
Uprzejmie informujemy, że Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr hab.
Odkrycie nowego dla nauki pasożyta naczelnych
Naukowcy z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii Wydziału Biologii UG, we współpracy z lekarzem weterynarii, Łukaszem Skomoruchą z Warszawy odkryli i opisali nowy dla nauki gatunek roztocza, Demodex galagoensis Izdebska, Rolbiecki et Skomorucha, 2025.
V Kongres Młodej Nauki
V Kongres Młodej Nauki
Tytuł profesora dla Pani dr hab. Magdaleny Remisiewicz
Uprzejmie informujemy, że Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr hab. nauk biologicznych Magdalena Remisiewicz uzyskała w dniu 3 lutego 2025 roku tytuł naukowy profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauki biologiczne.
Biodiversity and Biogeography
Warsztaty online Uniwersytetu NORD pt. „Biodiversity and Biogeography” to propozycja dla studentów II stopnia i doktorantów, którzy interesują się bioróżnorodnością. Inicjatywa SEA-EU skierowana specjalnie dla społeczności Wydziału Biologii i Wydziału Oceanografii i Geografii.