Lutowy repertuar filmowy w Alternatorze

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG oraz Akademickie Centrum Kultury Alternator UG zapraszają na pokazy filmów.

5 LUTEGO 2015 (czwartek), godz. 18.30

KLASYCZNY KLASYK: SŁODKIE ŻYCIE (1960) Pokaz w hołdzie dla Anity Ekberg

Reż. Federico Fellini, Włochy, 176 min.

Obsada: Marcello Mastroianni, Anita Ekberg, Anouk Aimée

Rzym, schyłek lat 50. Bohaterem filmu jest dziennikarz plotkarskiego pisma Marcello Rubini, przystojniak znudzony życiem, swoją pracą i zazdrosną dziewczyną. Marcello marzy o czymś lepszym, chce pisać ambitne książki, ale nie potrafi się zdobyć na żaden wysiłek, otumaniony "słodkim życiem".

Epicki fresk, przewrotny traktat moralny, wizjonerska wizja współczesności, zjadliwa satyra - tak o "Słodkim życiu", po premierze, odsądzanym od czci i wiary, pisze się teraz. Film miał przełomowe znaczenie w twórczości Felliniego, a słynna scena w rzymskiej fontannie Di Trevi z boską Anitą Ekerg rozpalała w latach 60-tych niejedno męskie serce i trafiła do kanonu światowej kinematografii.

12 LUTEGO 2015 (czwartek), godz. 18.30

HORYZONTY KINA: WYSPA KUKURYDZY (2014)

Reż. George Ovashvili, Gruzja, Węgry, Kazachstan, Czechy, Francja, Niemcy, 100 min.

Obsada: Ilyas Salman, Mariam Buturishvili

"Wyspa Kukurydzy", gruziński kandydat do Oscara, nie potrzebuje słów, żeby opowiedzieć wciągającą historię. Ten ascetyczny dramat zawiera zaledwie kilkanaście linijek dialogów. Zachwyceni krytycy określają reżysera tego filmu, Giorgiego Ovashvili, mianem nowego Andrieja Tarkowskiego, Roberta Bressona, a nawet... Williama Szekspira.

Akcja tego świetnie przyjmowanego, uhonorowanego Kryształowym Globem, główną nagrodą prestiżowego festiwalu w Karlowych Warach, filmu przenosi widza na początek lat 90. XX wieku, kiedy między Abchazją i Gruzją toczy się wojna. Każdej wiosny rzeka Inguri przynosi z Kaukazu żyzną glebę, z której formuje małe wyspy dokładnie na granicy zwaśnionych krajów. Uważane za ziemię niczyją, są rajem dla dzikiej przyrody. Ale jak się okazuje, mogą też stać się nim dla człowieka.

13 LUTEGO 2015 (piątek), godz. 18.00

POKAZ FILMÓW AMATORSKICH MACIEJA JARCZYŃSKIEGO

WSTĘP WOLNY!

19 LUTEGO 2015 (czwartek), godz. 18.30

DOBRE, BO POLSKIE : KEBAB I HOROSKOP (2014)

Reż. Grzegorz Jaroszuk, Polska, 72 min.

Obsada : Bartłomiej Topa, Piotr Żurawski, Dorota Kolak

Właściciel sklepu z dywanami postanawia ratować upadający biznes i zatrudnić specjalistów od marketingu. Pech sprawia, że zamiast fachowców, na ogłoszenie odpowiada para oszustów o pseudonimach Kebab i Horoskop. Ich przybycie i wdrożony na poczekaniu "program naprawczy" odmienią życie firmy i jej pracowników, dając początek serii nieprzewidzianych zdarzeń, w których główne role odegrają: nieśmiała kasjerka dzieląca mieszkanie z neurotyczną matką, poszukująca miłości w internecie księgowa, zgryźliwy portier i nieobliczalny elektryk, który najbardziej na świecie boi się wysokiego napięcia. W tym kalejdoskopie osobowości gotowi na wszystko naciągacze szybko przekonają się, że życie potrafi być równie skomplikowane, jak wzór na najdroższym, arabskim dywanie.

26  LUTEGO 2015 (czwartek), godz. 18.30

KONFRONTACJE: PROF. MIROSŁAW PRZYLIPIAK KINO BEZPOŚREDNIE / POKAZ THE ROLLING STONES: GIMME SHELTER (1970)

Reż. Albert i David Maysles, USA, 91 min.

WSTĘP WOLNY!

Spotkanie z Prof. Mirosławem Przylipiakiem, połączone z promocją książek KINO BEZPOŚREDNIE 1963-1970 oraz pokazem filmu tegoż nurtu. Kino bezpośrednie jest monografią amerykańskiego ruchu direct cinema, który w latach sześćdziesiątych XX wieku zrewolucjonizował film dokumentalny, wprowadzając do niego - zgodnie z zapowiedziami samych twórców - obiektywny zapis rzeczywistości.

Koniec lat 60-tych przeszedł do historii jako epoka hipisowska, epoka dzieci kwiatów. Film braci Maylesów dokumentuje koncert The Rolling Stones w Altamont w Kalifornii. Miał to być film obrazujący triumfalną trasę legendy rocka po USA. Filmowcy nie odstępowali grupy na krok, a rejestracja koncertu miała być finałem filmu. Jak wielu sądzi, okazała się dokumentem końca epoki. Minuta po minucie ukazuje, jak wszystko zmierza do katastrofy.

Miejsce: Aula 1.43 Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55, Gdańsk

Karnety:

1 film - 5 zł ulgowy *, 8 zł normalny

2 filmy - 8 zł ulgowy*, 12 zł normalny

4 filmy - 15 zł ulgowy*, 20 zł normalny

* karnety ulgowe - dla studentów trójmiejskich Uniwersytetu Gdańskiego, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Oliwy (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

Data publikacji: poniedziałek, 2. luty 2015 - 09:18; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 2. luty 2015 - 09:18; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz