Programy edukacyjne dla szkół ponadgimnazjalnych
Katedra Biologii Molekularnej ma zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych programami edukacyjnym do zapoznania się z ofertą naszego Wydziału.
ZAPROŚ NAUKOWCA DO SZKOŁY
Czy dieta wpływa na nowotwory? prof. UG, dr hab. Anna Herman-Antosiewicz
Wpływ związków zawartych w produktach spożywczych na przekształcanie się normalnych komórek naszego ciała w komórki nowotworowe. Przełamywanie barier obronnych organizmu przez komórki nowotworowe. Składniki diety zapobiegające powstawaniu nowotworów. Molekularne mechanizmy działania wybranych pro- i anty-nowotworowych związków znajdujących się w naszej diecie.
Co nam „siedzi” w genach? – podstawy genetyki człowieka dr Ewa Piotrowska
Chromosomowa teoria dziedziczenia. Dziedziczenie jednogenowe u człowieka. Cechy uwarunkowane wieloczynnikowo. Aberracje chromosomowe. Wybrane choroby genetyczne człowieka. Elementy poradnictwa genetycznego.
Odkrywanie tajemnic partnerów porostowych dr Beata Guzow-Krzemińska
Budowa i różnorodność porostów. Relacje między partnerami plech porostowych. Sposoby wykorzystania porostów przez człowieka. Kultury in vitro grzybów i zielenic tworzących porosty oraz efekty ich resyntezy w warunkach laboratoryjnych.
Ukryty świat bakteriofagów mgr Grzegorz Cech
Morfologia, biologia oraz ekologia bakteriofagów, czyli wirusów atakujących bakterie. Historia odkrycia oraz wykorzystanie bakteriofagów w biologii molekularnej I biotechnologii. Terapia bakteriofagowa - alternatywa dla antybiotykoterapii broń w walce z szpitalnymi szczepami wieloopornymi.
Zoologia mystica mgr Grzegorz Cech
Wykład trochę pół żartem, a trochę na serio o historii ludzkich odkryć w dziedzinie zoologii. Zwierzęta, które istniały całe wieki tylko w ludzkiej wyobraźni. Traktaty naukowe i inne dzieła sprzed wieków, całkiem na serio opisujące fantastyczne monstra na równi z prawdziwymi zwierzętami.
Mikroświat gleby mgr Sylwia Zielińska
Mikroorganizmy stanowią bardzo istotną i jednocześnie bardzo złożoną grupę organizmów wchodzących w skład biosfery ziemskiej. Bakterie zaś, stanowią dużą część świata mikroorganizmów i szeroko rozprzestrzeniły się we wszystkich typach środowisk. Jednak szacuje się, że w warunkach laboratoryjnych, przy użyciu tradycyjnych metod hodowli jesteśmy wstanie hodować około 1% bakterii. Oznacza to, że około 99% różnorodnych bakterii pozostaje poza naszym zasięgiem poznawczym. Drzwi do poznania bioróżnorodności świata bakterii uchyla metagenomika, pozwalając na analizę bakterii bezpośrednio w ich naturalnych środowiskach. Środowisko glebowe uważane jest za najbogatszy rezerwuar różnorodnych mikroorganizmów, jednak przez swój heterogenny charakter jest również postrzegane, jako najbardziej problematyczne.
POZNAJ PRACĘ BIOLOGA
Molekularna lupa czyli analiza genetyczna bakterii mgr Monika Maciąg - Dorszyńska
- Barwienie Escherichia coli i Bacillus subtilis metodą Grama
- Izolacja DNA plazmidowego z bakterii Escherichia coli
- Amplifikacja DNA metodą PCR
- Analiza restrykcyjna DNA
- Elektroforeza na żelu agarozowym
Zrób sobie krem - związki biologicznie czynne i inne substancje chemiczne stosowane w przemyśle kosmetycznym mgr Lidia Boss, mgr Sylwia Bloch
- Budowa ludzkiej skóry (skóra właściwa, naskórek, skład powłoki lipidowej
- Mechanizm działania kosmetyków stosowanych na skórę (skład kosmetyków, związki biologicznie czynne i substancje pomocnicze, substancje potencjalnie szkodliwe dla człowieka)
- Samodzielne przygotowanie kremu z wykorzystaniem wybranych substancji chemicznych