Tematyka badawcza
Tematyka badawcza
Tematyka badawcza Pracowni Ekologii Wód Słodkich dotyczy głównie:
- biologii oraz ekologii roślin wodnych, zwłaszcza ich historii życiowych, strategii ewolucyjnych, a także architektury osobniczej,
- struktury i dynamiki populacji roślin wodnych,
- antropogenicznych przemian jezior oraz torfowisk, doskonalenia metod ich ochrony, jak również ich renaturalizacji i rewitalizacji,
- biologii i ekologii roślin mięsożernych.
Pracownia ma do dyspozycji specjalistyczne pomieszczenia laboratoryjne wyposażone w wysokiej klasy aparaturę pomiarową oraz najnowszy sprzęt terenowy służący do prac podwodnych. Do analizy warunków siedliskowych wykorzystujemy sondy wieloparametrowe przystosowane do działania zarówno w warunkach wysokiej wilgotności, jak i pod powierzchnią wody. Uzyskiwane wyniki pomiarów cech architektury roślin podwodnych, fizycznych i chemicznych cech wody, osadu oraz toni są wprowadzane do bazy danych „AQUA-PL-ANT”.
Obiektem badań Pracowni Ekologii Wód Słodkich są różne typy jezior, stawów, torfowisk, rzek i wód słonawych Pomorza, jednak najważniejszym tematem badań jest stan zachowania jezior lobeliowych i perspektywy ich ochrony zarówno w dobie obecnych zmian klimatycznych, jak i bezpośredniej presji antropogenicznej skierowanej na same jeziora, a także ich zlewnie.
Ze względu na specyfikę analizowanych środowisk, głównym elementem naszego warsztatu badawczego są metody fitosocjologiczne wykorzystywane do badań prowadzonych zarówno na lądzie, jak i w zbiornikach wodnych, eksplorowanych podczas nurkowania.
Zajmujemy się również analizą cech abiotycznych środowiska wodnego i jego przekształceń antropogenicznych, określając m.in. zawartość stabilnych izotopów – węgla, tlenu, a ostatnio także azotu w różnych elementach środowisk wodnych, tak aby lepiej zrozumieć ich związek z ekologią makrofitów. Tego typu badania prowadzone są we współpracy międzynarodowej z Biogeoscience Institute przy Uniwersytecie Burgundzkim w Dijon. Bardzo ważną częścią naszych badań jest stosunkowo nowy trend w ekologii dotyczący różnorodności funkcjonalnej i cech funkcjonalych roślin wodnych i ziemnowodnych należących do różnych grup taksonomicznych, na wielu poziomach biologicznych (cecha, gatunek, zbiorowisko, ekosystem).
Obiektem naszych badań są również rośliny mięsożerne. Stosujemy nowatorskie podejście do analiz skoncentrowanych na architekturze osobniczej oraz wydajności fotosyntetycznej roślin przede wszystkim z rodzaju Drosera (rosiczki) oraz Utricularia (pływacze). Badamy również to, w jaki sposób działalność człowieka oraz zmiany klimatyczne wpływają na ekosystemy, w których występują. Ponadto Pracownia opiekuje się narodowymi kolekcjami roślin mięsożernych zarejestrowanymi jako integralna część zielnika Uniwersytetu Gdańskiego – Herbarium Universitatis Gedanensis UGDA. Są to: kolekcja rodzaju Nepenthes oraz kolekcja rodzaju Heliamphora, jednakże w zasobach Pracowni znajduje się wiele innych roślin mięsożernych m.in. z rodzaju Sarracenia, Utricularia, Drosera oraz Pinguicula, a także rośliny niemięsożerne towarzyszące im w środowisku naturalnym.
Wykonujemy także opracowania eksperckie, w tym diagnostyczne jezior oraz ekosystemów bagiennych w regionie, głównie w celu wzmocnienia naukowych podstaw ich ochrony. Dodatkowo Pracownia jest zaangażowana w prowadzenie działalności popularyzatorskiej i dydaktycznej na różnych poziomach nauczania oraz w ramach różnych ewentów naukowych, takich jak: Noc Biologów, Pomorska Noc Naukowców, Dni Otwarte Wydziału Biologii.