Szkolenie dla osób uczestniczących w wykonywaniu procedur na zwierzętach do celów naukowych

SZKOLENIE

Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka UG zaprasza do uczestnictwa w „Szkoleniu dla osób uczestniczących w wykonywaniu czynności związanych z wykorzystaniem zwierząt do celów naukowych”, które odbędzie się 23-24 października 2021 roku (weekend) na platformie Microsoft Teams.

Ukończenie szkolenia jest obowiązkowe dla magistrantów Katedry Fizjologii Zwierząt i Człowieka oraz dla pozostałych osób, które będą brały udział w doświadczeniach z wykorzystaniem zwierząt (art. 21, pkt 3 Ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o ochronie zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych lub edukacyjnych, Dz. U. poz. 266). Aby ukończyć szkolenie, uczestnik zobowiązany jest do obecności na wszystkich wykładach, praktycznego zaliczenia ćwiczeń z zakresu wybranych tematów oraz zaliczenia testu końcowego.
W celu zarejestrowania się na szkolenie prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, najpóźniej do 19 października 2021 r.

Wszelkie pytania dotyczące szkolenia prosimy kierować do osoby odpowiedzialnej za przeprowadzenie szkolenia: dra Witolda Żakowskiego (witold.zakowski@ug.edu.pl), z dopiskiem „Szkolenie 2021” w temacie e-maila.

PROGRAM SZKOLENIA

23 października 2021

8.30-10.00

Obowiązujące przepisy krajowe w zakresie ochrony zwierząt wykorzystywanych do celów naukowych

10.00-11.30

Podstawy anatomii i fizjologii zwierząt laboratoryjnych

prof. Jolanta Orzeł-Gryglewska
11.30-12.15

Argumenty za i przeciw wykorzystywaniu zwierząt do celów naukowych oraz zasady etyczne postępowania ze zwierzętami

prof. Andrzej Borman
12.15-13.00

Zasady bezpieczeństwa i higieny pracy ze zwierzętami laboratoryjnymi + 2 h*

prof. Andrzej Borman
13.00-14.30

Hodowla zwierząt laboratoryjnych – normy utrzymania i codzienna opieka nad zwierzętami + 2 h*

mgr Michał Kulikowski

24 października 2021

8.30-10.00

10.00-10.45

Przygotowanie zwierząt laboratoryjnych do procedury doświadczalnej i rodzaje zachowania się zwierząt (ćwiczenia) + 1 h*

10.45-12.15

dr Ryszard Milczarek
12.15-13.45

Oznaki dystresu, bólu i cierpienia u zwierząt laboratoryjnych – rozpoznanie i metody uśmierzania bólu (ćwiczenia)

dr Ryszard Milczarek
13.45-15.15

Metody uśmiercania zwierząt laboratoryjnych

dr Witold Żakowski

* Informacja o części praktycznej szkolenia zostanie przekazana drogą e-mailową do wszystkich zarejestrowanych uczestników.

Data publikacji: wtorek, 5. Październik 2021 - 14:34; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 5. Październik 2021 - 14:34; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz