Wilki mogą pomóc w walce z wirusem ASF

Afrykański Pomór Świń (ASF), wywoływany przez wirusa (ASFV) z rodziny Asfarviridae, jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób świniowatych. W ostatnich latach wirus gwałtownie rozprzestrzenił się w populacji dzików, a następnie w hodowlach świń we wschodniej i środkowej Europie, powodując znaczące straty ekonomiczne. Na walkę z ASF – bioasekurację hodowli trzody chlewnej, badania weterynaryjne, utylizację padłych świń i dzików, a także redukcję populacji dzików - co roku wydaje się dziesiątki milionów złotych.

 

Wektorem wirusa w środowisku naturalnym są dziki. W wielu rejonach Polski są one ważnym składnikiem diety wilków. Naukowców zainteresowało, czy wirus jest w stanie przetrwać w układzie pokarmowym wilka – i w konsekwencji, czy może być rozprzestrzeniany wraz z ich odchodami. Tematem tym zajął się zespół wirusologów, genetyków i biologów środowiskowych z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Warszawskiego i Roztoczańskiego Parku Narodowego.

 

Wśród nich jest dr Maciej Szewczyk z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Cały artykuł dostępny jest na stronie:

https://dzienniknaukowy.pl/nauka-w-polsce/wilki-moga-pomoc-w-walce-z-asf

 

Zapraszamy do lektury!

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 25. Październik 2021 - 14:01; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 25. Październik 2021 - 14:01; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz