Noc Biologów 2022 – jak miło wrócić do normalności!

Już po raz 11 zaprosiliśmy mieszkańców Pomorza na Noc Biologów – czyli otwartą dla wszystkich, wieczorną lekcję biologii. Tegoroczna Noc Biologów przeprowadzona została w formule hybrydowej – wykłady odbywały się online a pozostałe zajęcia stacjonarnie. W ten zimowy wieczór wszyscy mogli przyjść na Wydział Biologii UG a tym, którym udało się zapisać mogli w Gdańskim ZOO podpatrywać nocne życie zwierząt lub w Gdyńskim Akwarium poszukiwać idealnego lokum dla konika morskiego. Zainteresowani biologią, którzy nie dotarli do Gdańska mogli nas posłuchać online. Przygotowane wykłady cieszyły się frekwencją do późnych godzin nocnych.

Ubiegłoroczna formuła online mile zaskoczyła nas frekwencją, jednak chyba wszyscy tęsknili za biologią „na żywo”. W tym roku ze wzmożoną energią organizatorzy poszczególnych imprez przystąpili do organizacji Nocy i z entuzjazmem dzielili się z uczestnikami swoją wiedzą. Studenckie Koło Naukowe „Molekuła” przejęło energię z prezentowanych, świecących bakterii i ponadplanowo zorganizowało warsztaty już po 19:00. Za nami chyba też tęsknili - przed 15 budynek Wydziału Biologii wypełnił się gośćmi oczekującymi na rozpoczęcie zajęć. W 29 punktach naszego budynku uczestnicy Nocy oglądali, testowali, wykonywali doświadczenia i sami byli im poddawani. Poznawali pracę naukowców, sprawdzali jak śledzimy ewolucję, odkrywali tajemnice budowy własnego ciała, dowiadywali się co żyje wokół nas i w nas! Przeprowadzali eksperymenty, rozwiązywali krzyżówki, oglądali hodowle, pooglądali karmienie roślin i głaskali osobliwe stworzenia. Do godziny 19:00 budynek tętnił życiem i co ciekawe – hałaśliwe, rozbiegane grupki uczniów nie denerwowały chyba nikogo, wręcz przeciwnie cieszyły oko, że już prawie jest normalnie.

Podczas pierwszej edycji Nocy Biologów - jedenaście lat temu wiedzieliśmy, że ta impreza na stałe wpisze się do naszego kalendarza. Co roku Wydział Biologii UG odwiedzają mieszkańcy nie tylko Trójmiasta ale również Banina, Chwaszczyna, Żukowa, Elbląga, Gowidlina, Gniewu, Gronowa, Kartuz, Kościerzyny, Pogórza, Pruszcza Gdańskiego, Przywidza, Rumii, Skwierzynki oraz Starych Polaszek i Wejherowa. W tym roku, licznik wejść zamontowany przy wystawie „Życie w lesie bursztynowym” zanotował 1115 wejść. To optymistyczne, że mimo piątkowego popołudnia rozpoczynającego weekend tak wiele osób postanowiło ten wieczór spędzić z nami. Dziękujemy!!!

Dziś możemy powspominać ale warto pamiętać, że spotkamy się znów za rok!

Do zobaczenia!

                                                                                                                                         dr Elżbieta Sontag

 

 

Autorem filmu jest Cezary Bogus

 

Fot. Cezary Bogus, Elżbieta Sontag, Jan Ruciński, Sławomir Kamiński

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 31. Styczeń 2022 - 09:35; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: czwartek, 10. luty 2022 - 10:03; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski