fbpx wydarzenia | Wydział Biologii

wydarzenia

Rok 2020 to niezwykła data dla całego Uniwersytetu Gdańskiego, bo właśnie w tym roku obchodzimy jego pięćdziesięciolecie. Ale jest to także szczególny rok dla Stacji Biologicznej Wydziału Biologii UG, bo oprócz świętowania okrągłej rocznicy powstania naszej uczelni może także obchodzić powstanie Wyspy Sobieszewskiej, na której jest zlokalizowana. Właśnie w tym roku mija bowiem 180 lat od  powstania jednego z ramion Wisły - Wisły Śmiałej, która przerwała wał wydmowy w okolicach wsi Górki oraz 125.

Muzeum Inkluzji w Bursztynie, powołane w 1998 roku, to integralna część pracowni Entomologii Ewolucyjnej i Muzeum Inkluzji w Bursztynie w Katedrze Zoologii Bezkręgowców i Parazytologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego. Kolekcja Muzeum wzbogaciła się ostatnio o kolejne holotypy – okazy na podstawie których nadane zostały naukowe nazwy, w tym wypadku - wymarłym gatunkom muchówek zachowanych jako inkluzje w eoceńskim bursztynie bałtyckim.

Już po raz dziewiąty pracownicy i studenci Wydziału Biologii zaprosili mieszkańców Trójmiasta na Noc Biologów – czyli otwartą dla wszystkich, popołudniową lekcję biologii. W piątek, 10 stycznia 2020 roku w 48 punktach budynku Wydziału Biologii odbywały się warsztaty, pokazy, gry dydaktyczne, quizy, zajęcia plastyczne i wykłady. Uczestnicy oglądali, testowali, wykonywali doświadczenia i sami byli im poddawani.

Poniżej w załączonym pliku PDF prezentujemy pytania do Mikołaja oraz odpowiedzi jakich udzielił.

Miłej lektury!

Informacja na temat godzin dziekańskich znajduje się w załącznym pliku PDF

We wtorek 17 grudnia 2019 roku wszyscy pracownicy i studenci Wydziału Biologii zostali zaproszeni na wspólne świętowanie w holu głównym. Swoją obecnością zaszczyciło zgromadzonych Grono Dziekańskie oraz Gość Specjalny, prof. dr hab. Jacek Herbich, który uraczył wszystkich wspaniałą wigilijną opowieścią o dawnych dziejach Wydziału Biologii.

W dniach 30.09-4.10 w naszej Katedrze miał miejsce praktyczny kurs "Synthetic biology: new concepts and methods", prowadzony przez Prof. Torstena Waldminghausa z Instytutu SYNMIKRO w Marburgu.

Inauguracja nowego roku akademickiego 2019/2020 na Wydziale Biologii UG odbyła się 1 października 2019 r. W uroczystości udział wzięli zaproszeni goście, przedstawiciele władz, dziekani zaprzyjaźnionych wydziałów UG, przedstawiciele instytucji naukowych i biznesu oraz społeczność akademicka UG, nauczyciele akademiccy, studenci i pracownicy administracji.