Wyprawa naukowa do Kolumbii (2010)

Wyprawa naukowa do Kolumbii

Zakończyła się druga część badań prowadzonych w Republice Kolumbii przez Martę Kolanowską - doktorantkę Środowiskowego Studium Doktoranckiego z Biologii. Celem 40-dniowej wyprawy było zebranie danych na temat rozmieszczenia przedstawicieli Orchidaceae na obszarze departamentu Valle del Cauca w południowo-zachodniej części Kolumbii.

Wyjazd rozpoczął się tygodniowym pobytem w stolicy Kolumbii - Bogocie, gdzie na zaproszenie profesora Luis'a Jiménez'a doktorantka gościła na Universidad Nacional de Colombia. W zbiorach zielnikowych tej uczelni Marta Kolanowska zebrała informacje na temat rozmieszczenia ponad 1500 gatunków orchidei.

Próba wejścia na górę Montserrat (3030 m n.p.m.), znajdującą się na obrzeżach Bogoty, zakończyła się niepowodzeniem ze względu na zatrzymanie i trwające ponad 2 godziny przesłuchanie na lokalnym posterunku policji. Powód zatrzymania do dzisiaj pozostaje dla doktorantki zagadką.

Kolejnym i zarazem najważniejszym etapem wyprawy było przeprowadzenie badań terenowych na obszarze departamentu Valle del Cauca, w których doktorantce pomagali studenci filii Universidad Nacional de Colombia w Palmirze - Oscar Pérez oraz Edicson Parra.

Dzięki uprzejmości Pana Hugo Canizales'a, który umożliwił Marcie Kolanowskiej wstęp na tereny, których jest zarządcą, doktorantka mogła przez dwa dni eksplorować równikowe lasy górskie oraz lasy mgielne. Podczas tej wyprawy odnaleziono m.in. Lepanthes calimae - gatunek endemiczny dla dystryktu Yotoco. Bez życzliwości lokalnej społeczności nie odbyłaby się także wyprawa w okolice miejscowości Dapa, gdzie odnaleziono m.in. rzadki gatunek storczyka Dracula chimaera.

Bezpieczeństwo podczas wyjazdu do portowego miasta Buenaventura, cieszącego się złą sławą ze względu na wysoki wskaźnik zabójstw oraz działalność w tym regionie karteli narkotykowych (ostatni zamach bombowy przeprowadzony został 24 marca br.), zapewnili doktorantce kolumbijscy żołnierze. Efektem tej wyprawy było odnalezienie m.in. Epidendrum pseudonocturnum - gatunku, którego zasięg obejmuje niemal całe pacyficzne wybrzeże Kolumbii i Ekwadoru.

Wyjazd sfinansowany został ze środków Prorektora ds. Nauki, prof. dr hab. Grzegorza Węgrzyna oraz Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody UG.

Patronatem honorowym objęli wyprawę Marszałek Województwa Pomorskiego, Pan Mieczysław Struk oraz Wojewoda Pomorski, Pan Roman Zaborowski.

Więcej zdjęć w Galerii

Data publikacji: wtorek, 4. Marzec 2014 - 19:04; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski