VIII Bałtycki Festiwal Nauki

VIII Bałtycki Festiwal Nauki

W dniach 27-30 maja 2010 roku odbył się ósmy Bałtycki Festiwal Nauki. Jak co roku oferta imprez przygotowanych przez pracowników, doktorantów i studentów wydziału przedstawiała się imponująco. Wydział zaproponował łącznie aż 55 imprez, w tym: 4 wycieczki, 7 wykładów i 10 warsztatów praktycznych.

Wzorem lat ubiegłych imprezy festiwalowe odbyły się w budynkach przy ulicach Kładki 24 w Gdańsku, Piłsudzkiego 46 w Gdyni oraz na Pikniku Bałtyckim, na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Imprezy w budynkach Wydziału przeznaczone były głównie dla uczniów szkół. Licznie przybyli uczestnicy mogli wziąć udział w zajęciach, których tematem były zarówno cząsteczki i związki (np.: "Bliskie spotkania z cząsteczką życia - izolacja DNA", "Zobacz, jak złoża się trzyma ta jedyna proteina", "Gen smakosza"), pojedyncze komórki (np.: "Świat komórek ludzkich w mikroskopie elektronowym" oraz "Komórka roślinna - pokaz mikroskopii fluorescencyjnej"), organizmy roślinne (np.: "Ładne z ciebie ziółko, czyli botanika w służbie urody" czy "Storczyki piękne i podstępne"), zwierzęta (np.: "O miniwampirach, mikrosmokach, małych czołgach, kurzolubkach i swędzikach... czyli dziwny świat roztoczy" oraz "Gryzące biedronki ninja, bycze i łyse babki, azjatyckie nicienie, czyli o gatunkach inwazyjnych") jak i zagadnienia z zakresu fizjologii (np.: "Atlas mózgu 3D", "Czynność elektryczna mózgu", "Krew pod mikroskopem") czy z szeroko pojętej ochrony przyrody (np.: "Z przyrodą za pan brat - poznaję, rozumiem, szanuję i chronię", "Podstawy skutecznej ochrony jezior i bagien", "Czego Jaś się nie nauczy... Jak poznawać i chronić przyrodę z dziećmi").

W budynku przy ul Kładki gośćmi festiwalu byłi między innymi Jego Magnificencja Rektor Prof. dr hab. Bernard Lammek, Pani Kwestor mgr Katarzyna Niemierko oraz Pełnomocnik Rektora ds. Festiwalu Nauki: dr Tadeusz Zaleski. Wszyscy zwiedzający mogli wysłuchać ciekawych wykładów między innymi o znaczeniu owadów w kryminalistyce (ponad 250 słuchaczy), znaczeniu biologii molekularnej w badaniu bioróżnorodności czy przystosowaniach do życia na biegunach i w lasach tropikalnych.

W niedzielę w namiocie uniwersyteckim nasze stoiska odwiedziło łącznie ok. 3 000 osób zarówno grup uczniów z różnych trójmiejskich szkół jak i przypadkowych przechodniów. Największą popularnością cieszyły się imprezy pt: Przytul karalucha - czyli jak polubić owady, Podwodne ogrody, czyli nieznany świat naszych jezior i rzek, Mchy - mali twardziele czy impreza poświęcona bursztynowi (Bursztyn bałtycki - odkryjmy wymarły świat).

Jak co roku, na Festiwalu dużą popularnością cieszyły się wycieczki. Jak co roku zaprosiliśmy mieszkańców Trójmiasta na Mierzeję Wiślaną, do kolonii kormoranów; na Wyspę Sobieszewską oraz do rezerwatu biosfery Jezioro Drużno. Natomiast wieczorami udawaliśmy się w miejsca zamieszkałe przez nietoperze. Sądząc po entuzjastycznych wypowiedziach Bałtycki Festiwal Nauki na Wydziale Biologii skutecznie zaprosił uczestników młodszych oraz starczych na naukową podróż po krętych i fascynujących ścieżkach życia.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: wtorek, 4. Marzec 2014 - 20:05; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski