Obchody 25-lecia Strajku Majowego '88

13 października odbyła się Inauguracja obchodów 25-lecia Strajku Majowego '88 połączona z Krajowym Zjazdem Delegatów Niezależnego Zrzeszenia Studentów. Czerwoną wstęgę przeciął Prorektor ds. Nauki - prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn.

Strajk '88

W tym dniu otworzyliśmy wystawę autorstwa Leszka Biernackiego, który ukazał nam Strajk w swoim obiektywie oraz wysłuchaliśmy wspomnień uczestników tamtych wydarzeń m.in.: Jacka Jancelewicza, Jacka Karnowskiego (Prezydent Miasta Sopotu) czy Mariusza Popielarza. O tamtych czasach opowiedzieli nam również: prof. dr hab. Grzegorz Węgrzyn - Prorektor ds. Nauki UG oraz Krzysztof Dośla - Przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność".

Strajk '88

Inicjatorem przedsięwzięcia jest NZS Uniwersytetu Gdańskiego, który postanowił w ten sposób rozpocząć cykl spotkań i wydarzeń poświęconych często cichym Bohaterom Strajku oraz niezwykłym wydarzeniom lat 80-tych.

"Naszym celem jest nie tylko przypomnienie historii, ale również aktywizacja młodych ludzi do odkrywania jej i poznawania osób biorących udział w strajkach. Oni mają nam naprawdę wiele do powiedzenia i często opowiadają o rzeczach, o których nie usłyszymy podczas tradycyjnych lekcji historii" - mówi Angelika Daroszewska - koordynatorka projektu, przewodnicząca NZS UG.

Strajk '88

Patronat Honorowy nad projektem objęli:
- Marszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej - Bogdan Borusewicz
- Marszałek Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk
- Wojewoda Pomorski - Ryszard Stachurski
- Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu - Łukasz Kamiński
- Prezydent Miasta Gdańska - Paweł Adamowicz
- Prezydent Miasta Sopotu - Jacek Karnowski
- Prezydent Miasta Gdyni - Wojciech Szczurek
- Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" - Piotr Duda
- Przewodniczący Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" - Krzysztof Dośla

Data publikacji: sobota, 8. Marzec 2014 - 22:18; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski