Nasi studenci uczą się techniki genetycznego modyfikowania roślin

W ramach zajęć dydaktycznych prowadzonych w Katedrze Fizjologii i Biotechnologii Roślin, studenci studiów II stopnia (kierunek Biologia) uczą się wybranych metod transformacji umożliwiających pozyskiwanie roślin modyfikowanych genetycznie.

W transformacji przejściowej wykorzystuje się wektory, czyli organizmy lub cząsteczki przenoszące materiał genetyczny do komórek biorcy. W przypadku roślin powszechnie stosowanymi wektorami są bakterie glebowe z rodzaju Rhizobium, np. Agrobacterium tumefaciens, mające naturalną zdolność wprowadzania swojego DNA do komórek roślinnych. Odpowiednio przygotowane w warunkach laboratoryjnych szczepy Agrobacterium wykorzystuje się jako narzędzie do wprowadzania nowych genów (transgenów) do roślinnego DNA. Przykładem powszechnie używanego transgenu jest gen gfp kodujący białko zielonej fluorescencji (GFP - ang. green fluorescent protein).

Podczas prowadzonych zajęć studenci uczą się techniki agroinfiltracji  polegającej na wtłaczaniu (pod ciśnieniem) do przestworów międzykomórkowych liścia zawiesiny bakterii Agrobacterium niosących transgeny. Materiał roślinny stanowią liście gąbczaka walcowatego (Luffa cylindrica) oraz dwóch gatunków tytoniu: tytoniu szlachetnego (Nicotiana tabacum) i gatunku pokrewnego, Nicotiana benthamiana. Infiltrowane bakterie infekują komórki roślinne modyfikując ich materiał genetyczny. Zmodyfikowane komórki roślinne są zdolne do syntezy białek kodowanych przez wprowadzone transgeny.

Wykorzystanie techniki agroinfiltracji pozwala na uzyskanie ekspresji transgenu w bardzo krótkim czasie - w ciągu kilku dni od infekcji bakteriami Agrobacterium. Metoda jest szeroko stosowana na całym świecie gdyż  pozwala na szybką ocenę poziomu ekspresji wprowadzonego transgenu poprzez oszacowanie efektywności produkcji kodowanego przez ten transgen białka.

fot. Wojciech Pokora

Więcej zdjęć w Galerii

Data publikacji: poniedziałek, 5. Maj 2014 - 12:14; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski