Relacja z XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki

fot. P. Rutkowski

Więcej zdjęć w Galerii

 

W dniach 20-25 maja 2014 roku odbył się XII Bałtycki Festiwal Nauki. Jak co roku oferta imprez przygotowanych przez pracowników, doktorantów i studentów Wydziału Biologii przedstawiała się imponująco. Wydział zaproponował łącznie aż 51 imprez, w tym: 4 wycieczki, 4 wystawy, 5 wykładów i 38 warsztatów i pokazów.

Tegoroczny Festiwal odbywał się w budynku Wydziału Biologii oraz na Pikniku Bałtyckim na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Tak jak  co roku imprezy w pomieszczeniach Wydziału przeznaczone były głównie dla uczniów szkół. Dużym zainteresowaniem cieszyła się impreza „Wysadzamy miasto!” popularyzująca pokój i życie w harmonii i pięknym otoczeniu, będąca buntem przeciwko chaosowi, terroryzmowi, wojnom i zniszczeniu. „GenoRattus”,  to pokaz wyjaśniający sposoby dziedziczenia umaszczenia u zwierząt futerkowych takich jak: koty,  szczury, myszy, chomiki i szynszyle. Impreza „Nie taki sztraszny owad… Obserwuj, poznawaj i chroń” pozwoliła poznać piękno świata owadów i go polubić. Podczas pokazu „Gąbki wprost z ogrodu” wielu uczestników było zaskoczonych, gdy dowiedzieli się, że gąbki powszechnie używane w kąpieli pochodzą z ogrodu a nie z morza, natomiast „Molekularna kuchnia” wyniosła potrawy na nowe nieznane obszary  doznań, faktur, koloru i kształtu.

Uczestnicy Festiwalu mogli obejrzeć również wystawy fotograficzne m.in. „Eko-Foto – wielki świat małych stworzeń”, „Od Arktyki do Afryki” czy „Pomiędzy czernią a bielą. Dzieci z Sanfilippo” prezentującą portrety dzieci chorych na zespół Sanifilippo.

Zwiedzający wysłuchali również ciekawych wykładów o znaczeniu owadów w kryminalistyce oraz tych spotykanych na plaży czy o roli zwierząt bezkręgowych w szczególności stawonogów i mięczaków.

W niedzielę w namiocie uniwersyteckim gościem festiwalu był między innymi Jego Magnificencja Rektor Prof. dr hab. Bernard Lammek. Nad prawidłowym przebiegiem niedzielnej imprezy naukowej czuwał Pełnomocnik Rektora ds. Festiwalu Nauki: dr Tadeusz Zaleski. Wszystkie nasze stoiska odwiedziło łącznie ok. 3 000 osób zarówno grup uczniów z różnych trójmiejskich szkół jak i spacerowiczów. Największą popularnością cieszyły się imprezy : „Nie takie bagno straszne jak je malują – poznaj niesamowity świat roślin mięsożernych”, „Podwodne ogrody – niezwykłe i nieznane rośliny naszych jezior”, na których przedstawione zostały specyficzne przystosowania roślin do środowiska bagiennego (prezentowane były m.in rośliny mięsożerne i torfowe). Zagadnieniu fenomenu wędrówek ptaków poświęcona była impreza  „Tam i z powrotem  -ptasie  wędrówki wybrzeżem Bałtyku”, w której podkreślono rolę wybrzeża Bałtyku, jako korytarza migracyjnego.

Jak co roku, na Festiwalu dużą popularnością cieszyły się wycieczki. Zaprosiliśmy mieszkańców Trójmiasta na Wyspę Sobieszewską oraz do Doliny Radości na „Spacer z nietoperzami”. Natomiast  podczas wycieczki w okolice Doliny Samborowo uczestnicy poznawali oraz ustalali skład gatunkowy porostów, a także zdobywali umiejętność wykorzystania bioindykatorów w terenowej ocenie stopnia zanieczyszczenia środowiska.

Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 28. Maj 2014 - 12:38; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski