Skarby Muzeum i Instytutu Zoologii PAN w gościnie na Wydziale Biologii UG

Wieczorem 23 kwietnia 2014 na nasz Wydział zawitała niezwykła przesyłka. Jej trzon tworzyło 31 kartonów, zawierających wypchane ptaki, ssaki, gady – w sumie równe 100 okazów, niektóre z nich świadczące o niespotykanym już dziś mistrzostwie dawnych preparatorów. To elementy wystawy "Zabójcy bez winy", będącej własnością Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk, do niedawna eksponowanej w Muzeum Ewolucji, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Okazy zostały wypożyczone Uniwersytetowi Gdańskiemu na okres pięciu lat, dzięki uprzejmości dyrektora MiIZ PAN, prof. dr hab. Wiesława Bogdanowicza.

Kolekcję można podziwiać w korytarzu łączącym hol Wydziału Biologii z Pracownią Dydaktyki Biologii. Do najcenniejszych i najbardziej przyciągających wzrok należy kiwi brunatny Apteryx australis, nielotny ptak z Nowej Zelandii, któremu amerykański ewolucjonista Stephen Jay Gould nadał tytuł „honorowego ssaka”. W oczy rzuca się też przedstawiciel ptaków rajskich – cudowronka mniejsza Paradisea minor i jeden najbardziej osobliwych ssaków na Ziemi – łuskowiec chiński, albo pangolin pięciopalczasty Manis pentadactyla, przypominający wielką jaszczurkę miłośnik mrówek. Szczególną wartość dydaktyczną ma niemal kompletna kolekcja krajowych ptaków szponiastych – od bielika Haliaeetus albicilla i orła przedniego Aquila chrysaetos, po krogulca Accipiter nisus i malutkiego kobczyka Falco vespertinus.

Wystawę wzbogacono o kilka najcenniejszych okazów z kolekcji Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców UG, wśród których centralne miejsce zajmuje, przechowywana jako preparat mokry, kolczatka australijska Tachyglossus aculeatus, przedstawiciel ssaków jajorodnych – stekowców. Jest to jeden z zaledwie kilku okazów tego gatunku w Polsce. Razem ze szkieletami nosorożca i żyrafy oraz czaszką słonia indyjskiego, do których, mamy nadzieję, dołączą niebawem kolejne, otrzymana w depozycie wystawa sprawia, że hol i przyległe korytarze Wydziału Biologii zaczynają przypominać prawdziwe Muzeum Historii Naturalnej, którego brak tak boleśnie doskwiera naszemu krajowi.

dr Mateusz Ciechanowski, Katedra Ekologii i Zoologii Kręgowców

Miło nam również poinformować, iż w niedalekiej przyszłości do kręgowców dołączy kolejna część wystawy. Będą to wielkoformatowe modele drapieżnych owadów i pajęczaków.

fot. Piotr Rutkowski

Więcej zdjęć w Galerii

Data publikacji: piątek, 30. Maj 2014 - 23:35; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski