Inauguracja laboratorium etologicznego w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców

W ramach projektu realizowanego wspólnie przez pracowników Pracowni Ekofizjologii Ptaków w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców oraz Royal Netherlands Institute for Sea Research (NIOZ), w laboratorium etologicznym pojawiło się 37 młodych biegusów rdzawych Calidris canutus. Ptaki te zostały schwytane na punkcie obrączkowania ptaków siewkowych w ujściu Wisły i po tygodniowym pobycie w naszym budynku zostały przetransportowane do Holandii. Tam po rocznym lub dwuletnim pobycie w ściśle kontrolowanych warunkach środowiska, takich jak określony fotoperiod, temperatura i jakość podawanego pokarmu, zostaną wypuszczone z nadajnikami satelitarnymi, które pokażą trasę ich wędrówki. Będą to pierwsze badania nad wpływem czynników środowiskowych na rozwój zachowań migracyjnych u młodych ptaków. Całość projektu finansowana jest ze źródeł holenderskich.

Zespół naszych partnerów z holenderskiego instytutu może pochwalić się ogromnym, ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w badaniach biegusów rdzawych przetrzymywanych w kontrolowanych warunkach środowiska. Dzięki tej współpracy zdobyliśmy doświadczenie, które pozwoli nam na długoterminowe badania innych gatunków z grupy siewkowców pod kątem zachowań migracyjnych, tempa wymiany piór czy też czynników wpływających na tempo otłuszczania się ptaków w okresie wędrówki. Warto też nadmienić, że wszystkie biegusy rdzawe przetrzymywane w naszym laboratorium doskonale zaaklimatyzowały się i każdego dnia przybierały na wadze (rekordziści nawet po 10% swojej masy na dobę!), co świadczy, że warunki, jakie im stworzyliśmy były doskonałe.

 

Włodzimierz Meissner, Agnieszka Ożarowska

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 16. Wrzesień 2015 - 23:06; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 16. Wrzesień 2015 - 23:06; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz