Nietoperze to nie zagrożenie

Zachęcamy do wysłuchania audycji w "Magazynie ekologicznym" Radia Gdańsk pt. "Nietoperze - zwierzęta na które miło popatrzeć i warto mieć na strychu"

Absolwenci Wydziału Biologii UG, Pani mgr Martyna Jankowska-Jarek oraz Pan mgr Konrad Bidziński (obecnie doktoranci w Katedrze Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii), członkowie Akademickiego Koła Chiropterologicznego Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody "Salamandra", doradzają właścicielom domów jak postępować z nietoperzami, aby nie zaszkodzić tym tajemniczym a zarazem sympatycznym ssakom.

Koło "Salamandra" zrzesza studentów, absolwentów i doktorantów gdańskich uczelni, zainteresowanych badaniami i ochroną nietoperzy - jednych z najbardziej zagrożonych ssaków na świecie.

Koło zajmuje się badaniami nad biologią i ekologią nietoperzy (Chiroptera) - jednego z dwóch najbogatszych w gatunki rzędów ssaków. Koło prowadzi wieloletni monitoring liczebności i składu gatunkowego nietoperzy zimujących w obiektach podziemnych Pomorza Gdańskiego kontrolując regularnie prawie 100 obiektów takich jak: piwnice, forty, bunkry itp.; kryjówki te są kontrolowane co roku w pierwszej połowie lutego. Prowadzi również inwentaryzację fauny nietoperzy parków krajobrazowych i innych terenów chronionych na Pomorzu - w tym celu co roku, w lipcu, organizowane są obozy naukowo-szkoleniowe. W ciągu roku inwentaryzowane są również letnie kolonie nietoperzy w budynkach. Członkowie koła angażują się również w działania na rzecz ochrony nietoperzy (we współpracy z Polskim Towarzystwem Ochrony Przyrody "Salamandra") oraz edukacji przyrodniczej (prelekcje dla dzieci i młodzieży).

Data publikacji: czwartek, 22. Październik 2015 - 08:20; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: czwartek, 22. Październik 2015 - 08:20; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz