Kenijskie nietoperze
W marcu br. Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody „Salamandra” zorganizowało polsko-kenijską wyprawę w okolice Jeziora Wiktorii, regionu Afryki, który znany jest z licznej populacji nietoperzy.
Celem ekspedycji była pomoc afrykańskim przyrodnikom w skutecznej ochronie nietoperzy. Istotne znaczenie tych zwierząt jest związane z zapylaniem i roznoszeniem przez nie nasion licznych gatunków roślin oraz ograniczaniem liczebności wielu gatunków owadów, m.in. komarów przenoszących malarię. Niestety, strach przed wirusem ebola prowadzi do masowego wybijania kolonii nietoperzy.
W składzie polskiej ekipy znaleźli się: dr Mateusz Ciechanowski z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Wydziału Biologii UG, mgr Martyna Jankowska-Jarek oraz mgr Konrad Bidziński - doktoranci Wydziału Biologii oraz absolwentka UG, mgr Marta Więckowska (Wydział Chemii, kierunek: Ochrona środowiska).
Zachęcamy do wysłuchania audycji w Radiu Gdańsk, w której M. Ciechanowski opowiada o niezwykłych nietoperzach afrykańskich oraz o grożących im niebezpieczeństwach, głównie ze strony człowieka.