Uniwersytecki marcowy repertuar filmowy

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG oraz Akademickie Centrum Kultury ALTERNATOR UG zapraszają na marcowe wydarzenia.

3 marca 2016 (czwartek), godz. 18.30
KLASYCZNY KLASYK: "PIĘTRO WYŻEJ"
reż. Leon Trystan, (1937), Polska, 88 min.

Intro muzyczne: Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego i Paweł Zagańczyk (akordeon)

W jednej kamienicy mieszka dwóch panów Pączków - Hipolit, właściciel kamienicy i wielbiciel muzyki poważnej oraz Henryk - spiker radiowy i amator muzyki rozrywkowej. Obaj urządzają w swoich mieszkaniach koncerty, przeszkadzając sobie nawzajem. Zbieżność nazwisk wywołuje stałe problemy i wzajemną niechęć obu panów. W tej sprawnej warsztatowo komedii walczą ze sobą o palmę pierwszeństwa dwa wybitne talenty aktorskie - Eugeniusz Bodo i Józef Orwid. Film ubarwia wiele piosenek, które na zawsze weszły do repertuaru muzyki rozrywkowej m.in.: "Umówiłem się z nią na dziewiątą czy "Seksapil".

10 marca 2016 (czwartek), godz. 20.00
I WIECZÓR KINA : "FUSI"
reż. Dagur Kári, (2015), Dania, Islandia, 94 min

Fusi to nieśmiały, wrażliwy 40-latek, który nadal mieszka z matką i jej partnerem, a każdy jego dzień wygląda tak samo. Codziennie czeka na niego porcja płatków na śniadanie, a potem praca na lotnisku przy wyładunku bagaży, z kolegami, którzy żartują z jego tuszy i charakteru. Pewnego dnia za namową matki niechętnie udaje się na kurs tańca, gdzie poznaje doświadczoną przez życie dziewczynę, która wywróci jego świat do góry nogami, a jego samego zmieni nie do poznania.

17 marca 2016 (czwartek), godz. 19.00
HORYZONTY KINA: "SYN SZAWŁA"
reż. László Nemes, (2015), Węgry, 107 min.

Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła, członka Sonderkommando - oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła. To perfekcyjny, porażający i trzymający w napięciu obraz, który przejdzie do historii kina. Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, zdobywca Złotego Globu oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes.

31 marca 2016 (czwartek), godz. 18.30
KONFRONTACJE : "KĄTNIK" / SPOTKANIE Z TWÓRCAMI
reż. Jan Orszulak, (2016), Polska, 26 min.
Wstęp wolny!

Zbliża się inauguracja roku akademickiego, pomimo tego ugryziony przez polskiego kątnika Piotrek Kowalski, ma ważniejsze problemy na głowie. Życie Piotrka utknęło pomiędzy ratowaniem mieszkańców Gdańska, opieką nad chorym na autyzm bratem, a spotykaniem się z Julią Kaczmarczyk. Jakby tego było mało, po 10 latach odsiadki, za dobre sprawowanie wychodzi z więzienia Seweryn Pawlak, szkolony przez rosyjską mafię, psychopata. Po projekcji spotkanie z twórcami filmu.

Miejsce: Aula 1.43, Wydział Filologiczny Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Wita Stwosza 55 Gdańsk Oliwa
Karnety: 1 film 8 ulgowy * / 10 normalny zł / 2 filmy 12 ulgowy * / 18 normalny zł / 4 filmy 20 ulgowy * / 30 normalny zł

* karnety ulgowe dla studentów Uniwersytetu Gdańskiego, słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz mieszkańców Oliwy (sprzedaż karnetów pół godziny przed seansem)

17-19 marca 2016 (czwartek- sobota)

SHALOM POLIN  3. GDAŃSKI PRZEGLĄD FILMÓW O TEMATYCE ŻYDOWSKIEJ

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia!/ Karnety DKF na pokaz filmu "Syn Szawła" *

Dyskusyjny Klub Filmowy Miłość Blondynki UG, Akademickie Centrum Kultury Alternator UG we współpracy z Towarzystwem Polsko-Izraelskim Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet zapraszają na Shalom Polin 3. Gdański Przegląd Filmów o Tematyce Żydowskiej. W dniach 17-19 marca na Uniwersytecie Gdańskim odbędą się pokazy filmowe, warsztaty i wykłady przybliżające kulturę żydowską. Podczas przeglądu zostaną zaprezentowane najlepsze filmy z ubiegłorocznej edycji  Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Dodatkowo odbędą się wykłady i spotkania autorskie oraz warsztaty językowe, kulinarne i pieśni jidysz.

Program wydarzenia

17 marca (czwartek)

godz. 16.00-17.30

Warsztaty języka hebrajskiego - prowadzenie Ewa Soroczyńska

godz. 18.00-19.00

Wykład - Beata Kołczańska: "Sztuka i rozrywka jako forma znęcania oraz sposób przetrwania Auschwitz-Birkenau"

godz. 19.00-21.00

Pokaz filmu  "Syn Szawła"

18 marca (piątek)

godz. 15.00-16.30

Warsztaty piosenek jidysz - prowadzenie Maria Ka-Kawska

Miejsce: Sala 41 Budynek Akademickiego Centrum Kultury UG Alternator, ul. Wita Stwosza 58 Gdańsk Oliwa

godz. 16:30 -18:00

Blok filmowy I

"W ciszy", reż. Zdenĕk Jiráská, Słowacja, Czechy, 2014, 86 min.

godz. 18.00 - 19.00

Spotkanie z Rafałem Betlejewskim

Godz. 19.00- 20.00

Wykład - Maria Ka-Kawska: "Wizerunki kobiet w filmach jidysz "złotej ery" kinematografii żydowskiej w Polsce"

godz. 20.00 - 22.00

Blok filmowy II

"Ischer", reż. Attila Hartung, Węgry, 2014, 17 min.

"Minkowski/Saga", reż. Rafael Lewandowski, Polska, 2013, 85 min.

* Pokazy filmowe w ramach retrospektywy 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy

19 marca (sobota)

godz. 14.00-15.30

Warsztaty kulinarne: Jak zrobić dobry cymes? - prowadzenie Towarzystwo Polsko-Izraelskie Wspólne Dziedzictwo Moreshet Meshutefet

godz. 16.00-17.00

Wykład - Marek Suchar: "Do zobaczenia w Jerozolimie"

godz. 17.00-18.30

Blok filmowy III

"Wschodnia Jerozolima - zachodnia Jerozolima", reż. Erez Miller, Henrique Cymerman, Izrael, 2014, 80 min.

godz. 18.45 - 19.45

Blok filmowy IV

"Głosy z budki", reż. Lina Chaplin, Izrael, 2014, 49 min.

godz. 20.00 - 21.00

Blok filmowy V

"Mój arabski przyjaciel, reż. Noga Nezer, Izrael, 2013, 53 min.

W załączeniu plakat

Data publikacji: środa, 2. Marzec 2016 - 13:21; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Marzec 2016 - 13:21; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz