Bursztyn w roli głównej w finale Konkursu Prac Młodych Naukowców UE

Miło nam poinformować, że Igor Kaczmarczyk, absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni zajął pierwsze miejsce w polskiej edycji 28. Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS).

 

W pracy "Amber Drug. Badanie wpływu ekstraktów z żywic kopalnych i subfosylnych oraz kwasu 1,4-butanodiowego na wybrane mikroorganizmy" Igor wykazał, że substancje czynne uzyskane z bursztynu bałtyckiego oraz innych żywic kopalnych mogłyby zwalczać chorobotwórcze bakterie w rodzaju gronkowca złocistego, nie szkodząc pożytecznym mikroorganizmom jelitowym. Wśród szczególnie silnie działających związków znajduje się kwas 1,4-butanodiowy. Autor uważa, iż możliwe byłoby opracowanie środków leczniczych i opatrunków na bazie substancji opisanych w projekcie. Przeprowadzone badania zostały wykonane na materiale udostępnionym przez Panią dr Elżbietę Sontag z Pracowni Muzeum Inkluzji w Bursztynie Wydziału Biologii UG: "... gdyby nie udostępniła mi Pani materiału do badań, ta praca nie mogłaby zaistnieć :)"

 

Igor Kaczmarczyk jako jeden z trzech laureatów pierwszej nagrody krajowego etapu EUCYS będzie reprezentował Polskę podczas europejskich finałów EUCYS, które w wrześniu odbędą się w Brukseli.

 

Organizatorem EUCYS w Polsce, z ramienia Komisji Europejskiej, jest Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. Laureaci konkursu mają prawo do uzyskania indeksów na wyższe uczelnie w Polsce na takich samych zasadach, jak w przypadku laureatów olimpiad przedmiotowych, ale na dowolnym kierunku studiów.

Polska edycja EUCYS odbyła się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy ODKRYCIA. Serwis PAP - Nauka w Polsce był patronem medialnym tego wydarzenia. W ramach festiwalu odbył się również finał konkursu Fizyczne Ścieżki - skierowanego do zainteresowanych fizyką uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych oraz techników. Jest on organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.

 

W międzynarodowych finałach EUCYS biorą udział laureaci konkursów krajowych. Tematyka prac obejmuje nauki ścisłe, przyrodnicze, technikę, a od 2004 r. także nauki społeczne i ekonomiczne. Każdy kraj może zgłosić najwyżej trzy prace. Nie mogą one mieć więcej niż trzech autorów. Oprócz Europejczyków w konkursie biorą udział m.in. reprezentanci USA i Chin. Pierwsza edycja konkursu odbyła się w roku 1989.

 

Polska od 21 lat bierze udział w EUCYS - z imponującymi sukcesami. Z kilkudziesięciu krajów biorących udział w EUCYS pod względem liczby zdobytych dotąd nagród lepsi od nas są tylko Niemcy.

 

 

W załączeniu praca w pliku PDF

Załącznik
Załącznik Rozmiar
plakat_eucys.pdf 1.5 MB
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 25. Kwiecień 2016 - 08:34; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 25. Kwiecień 2016 - 08:34; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz