Trzeci Dzień Wacka

Podobnie jak w ubiegłych latach, w sobotę, 21 maja, w Stacji Biologicznej UG w Górkach Wschodnich odbył się kolejny Dzień Wacka. Uczestniczyli w nim pracownicy Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców, studenci z Koła Naukowego Ornitologicznego KOS UG oraz sympatycy Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING.

 

Takie spotkania przed obozem naukowym, który odbywa się co roku w ujściu przekopu Wisły na terenie rezerwatu „Mewia Łacha” poświęcone są omówieniu bieżących i planowanych projektów badawczych na nim realizowanych, najistotniejszych spraw związanych z organizacją obozu oraz naprawianiu specjalnych pułapek do łapania ptaków, czyli tzw. wacków. Wacek to popularna nazwa pułapki tunelowej używanej do chwytania ptaków siewkowych. Działa ona podobnie do rybackiego żaka. Żerujący ptak podąża wzdłuż płotów naprowadzających do lejkowatego wejścia do pułapki i gdy się w niej znajdzie to już trudno mu z niej wyjść. Wacki używane są od lat w badaniach prowadzonych w terenowych stacjach obrączkowania ptaków, organizowanych i merytorycznie nadzorowanych przez Katedrę Ekologii i Zoologii Kręgowców oraz Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING - stowarzyszenie wywodzące się z ruchu studenckiego.

 

Spotkanie połączone było ze zwiedzaniem budynku i terenu wokół Stacji, a siły uczestników zostały pokrzepione pysznym posiłkiem przygotowanym przez jej pracowników. Dzień Wacka już na stałe zagościł w terminarzu spotkań miłośników ptaków. Natomiast zapisy na obóz naukowy w rezerwacie „Mewia Łacha” już trwają i zapraszamy wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w badaniach nad wędrówkami siewkowców.

 

Agnieszka Ożarowska, Włodzimierz Meissner

fot. Włodzimierz Meissner

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 25. Maj 2016 - 09:20; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 31. Maj 2016 - 14:30; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz