Dr Marta Kras w inicjatywie "Nauka dla przyrody"
"Nauka dla przyrody" to cenna inicjatywa powołana przez naukowców z kilkunastu uniwersytetów i instytutów Polskiej Akademii Nauk, którzy w dniach 10-11 grudnia br. spotkali się na Uniwersytecie Warszawskim. Będzie ona forum merytorycznej dyskusji o stanie i metodach ochrony przyrody w Polsce.
Miło nam poinformować, że wśród inicjatorów ruchu znajduje się Pani dr Marta Kras, adiunkt w Katedrze Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii UG.
Życzymy owocnych dyskusji na forum!
Zgodnie z przekonaniem autorów inicjatywy: "Do tej pory opinie i rekomendacje w tych kwestiach wydawane były niezależnie przez poszczególne instytucje i badaczy. Choć były one przygotowywane z dbałością o naukową poprawność, ich siła i słyszalność słabły przez ich rozproszenie"
W ich ocenie ochrona przyrody od dawna nie ma wysokiego priorytetu dla administracji państwowej w Polsce. Od 2001 roku nie powstał żaden nowy park narodowy, a istniejące projekty nowych parków są zamrożone. Kolejne rządy nie respektowały w pełni zapisów dyrektyw przyrodniczych UE oraz międzynarodowych konwencji i porozumień.
"Obecnie jednak polska przyroda jest szczególnie zagrożona. Świadczą o tym ostatnie decyzje i plany Ministerstwa Środowiska oraz projekty zmian ustaw, prowadzące m.in. do: upolitycznienia lub całkowitego wstrzymania finansowania ochrony przyrody; pozbawienia wielu profesjonalnych organizacji pozarządowych prawa do formalnego uczestniczenia w postępowaniach dotyczących ochrony przyrody i środowiska"
Więcej informacji:
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412493,naukowcy-jednocza-sie-na-rzecz-przyrody.html
http://pracownia.org.pl/aktualnosci,1323