Stres oksydacyjny u alczyków

W najnowszym numerze Journal of Avian Biology (50 pkt MNiSW) ukazała się praca badaczy z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców: Izabeli Kulaszewicz, Katarzyny Wojczulanis‐Jakubas, Dariusza Jakubasa.
 
Breeding phased dependent oxidative balance in a small High Arctic seabird, the little auk
 
 
Praca analizuje poziom stresu oksydacyjnego u alczyków w sezonie lęgowym u samców i samic alczyka, małego ptaka morskiego gniazdującego wyłącznie w Arktyce Wysokiej. Wysokie nakłady energetyczne związane z karmieniem pisklęcia alczyka (pokarm  trudny do zdobycia, odległy od miejsca gniazdowego) sugerują, że okres pisklęcy jest dla ptaków rodzicielskich najbardziej kosztownym etapem lęgu. Tymczasem wyniki niniejszej pracy, analizujące bezpośredni efekt fizjologiczny fazy sezonu na kondycję ptaka pokazują, że znacznie kosztowniejsza jest inkubacja – stres oksydacyjny ptaków rodzicielskich jest wtedy wyższy niż w okresie pisklęcym.  Taki wynik jest prawdopodobnie związany ze zmianami hormonalnymi towarzyszącymi inkubacji. Samce i samice wydają się ponosić podobny koszt związany z reprodukcją w poszczególnych fazach sezonu, jako że stres oksydacyjny obu płci jest bardzo podobny. 
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 24. Maj 2018 - 14:53; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: czwartek, 24. Maj 2018 - 14:53; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz