Umiędzynarodawiamy nauczanie na naszym Wydziale
Jednym z nadrzędnych celów niedawnej reformy nauki i szkolnictwa wyższego było umiędzynarodowienie polskich uczelni, polegające na zwiększeniu udziału wykładowców oraz studentów z zagranicy w procesie nauczania oraz stymulacji wymiany międzynarodowej pracowników, doktorantów i studentów.
Na naszym Wydziale staramy się wpisać w ten nurt i wykorzystać potencjał zawarty w międzynarodowych kontaktach. Jednym ze sposobów realizacji tego celu jest zapraszanie naukowców z zagranicznych ośrodków do zaprezentowania nam swoich doświadczeń, szczególnie w obszarach biologii, które są słabiej reprezentowane w działalności naukowej naszego Wydziału. W ramach tych działań zorganizowaliśmy w dniach 29.09-04.10.2019 praktyczny kurs z metod stosowanych w biologii syntetycznej, które mogą być również bardzo przydatne w działaniach każdego laboratorium zajmującego się biologią molekularną. Kurs pt. „Synthetic biology. New concepts and methods” przygotował i poprowadził dla nas Prof. Torsten Waldminghaus z Instytutu Mikrobiologii Syntetycznej SYNMIKRO, mającego swą siedzibę w Marburgu (Niemcy). Inicjatywę tę wsparł finansowo Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą, Prof. Piotr Stepnowski oraz Dziekan Wydziału Biologii, Prof. Włodzimierz Meissner.
W kursie udział wzięli studenci, doktoranci i post-docy z naszego Wydziału, a także z Wydziałów Chemii, Biotechnologii oraz Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej we Wrocławiu. Metody, którym poświęcony był kurs udało się uczestnikom z sukcesem zastosować na naszym terenie, a dzięki hojności Dziekana Wydziału Biologii podczas przerw „kawowych” panowała miła i integrująca uczestników atmosfera. W przyszłości chcemy powtórzyć te warsztaty i rozszerzać ofertę zajęć prowadzonych przez zagranicznych wykładowców, już dziś serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnych edycjach i następnych naszych inicjatywach.