60 lat programu badawczego Akcja Bałtycka!

Dokładnie 60 lat temu, 11 września1960 roku o godzinie 18:30, na terenie obecnego rezerwatu przyrody ”Ptasi Raj” na Wyspie Sobieszewskiej schwytano w sieci ornitologicznege biegusa malutkiego, Calidris minuta, rozpoczynając tym samym jeden z najdłużej działających programów badawczych w Polsce. Od 1980 roku Akcja Bałtycka znalazła gościnną przystań na Uniwersytecie Gdańskim i od tego czasu jest prowadzone przez powołaną w tym celu wydzieloną jednostkę w randze katedry –  Stacją Badania Wędrówek Ptaków.

Obecnie Program Badania i Monitoringu Ptaków Wędrownych Akcja Bałtycka jest najdłużej na świecie działającą siecią stacji obrączkowania ptaków i posiada największą bazę danych pomiarów kręgowców. Na akcji zaobrączkowano ponad milion siedemset tysięcy ptaków. Metody wypracowane na Akcji są znane na całym świecie, a kilka krajów (między innymi Egipt, Turcja czy Meksyk) zorganizowało narodowe systemy obrączkowanie ptaków, opierając się właśnie na doświadczeniach Akcji Bałtyckiej. Zespół Akcji Bałtyckiej był inicjatorem powołania i jest animatorem działań międzynarodowej sieci zrzeszającej instytucje zajmujące się badaniami ptaków (SEEN) i Krajowej Sieci Stacji Obrączkowania Ptaków (KSSOP).

Oprócz działań ściśle naukowych, Akcja Bałtycka zajmuje się wszechstronnym monitoringiem ptaków wędrownych z rzędu Wróblowych, Passeriformes, a także działaniami edukacyjnymi i popularyzacją idei ochrony ptaków. Organizację Akcji wspiera Fundacja Akcja Bałtycka (https://www.fundacja-ab.org.pl/).

Obchody 60 lat działań Programu Akcja Bałtycka zostały utrudnione przez pandemię COVID 19 i dlatego przeniosły się głównie do Sieci. Wydarzenie można śledzić na facebook-u Akcji Bałtyckiej (https://www.facebook.com/akcja.baltycka/) gdzie już teraz można wysłuchać dwu odcinków obszernego wywiadu przeprowadzonego przez Radio Gdańsk z profesorem Przemysławem Busse, twórcą Akcji Bałtyckiej, ikoną polskiej ornitologii. W dniu urodzin, to jest 11 września ukaże się żartobliwa historia Akcji Bałtyckiej na humorystyczno-edukacyjnym blogu Rudzika Remusa (https://rudzik-remus.ug.edu.pl/) i rozpoczniemy publikowanie serii wykładów poświęconych Akcji i badaniom ptaków. Zapraszamy do śledzenia kolejnych wydarzeń tych niezwykłych obchodów.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 10. Wrzesień 2020 - 12:40; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: czwartek, 10. Wrzesień 2020 - 12:40; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz