Chomik europejski. Zagrożony - zauważony

Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zaprasza na wystawę fotografii, której bohaterem jest chomik europejski Cricetus cricetus (Linnaeus, 1758). Ten jedyny przedstawiciel rodzaju Cricetus wywodzi się z terenów stepowych i jest rodzimym gatunkiem, który jeszcze w latach 70 ub. wieku zasiedlał środkową i południową część Polski. Obecnie, ten największy i najbardziej kolorowy spośród chomików jest gatunkiem krytycznie zagrożonym, a teren jego występowania w Polsce znacząco się skurczył.

Na szczęście problem zanikającego chomika został zauważony i dzięki staraniom prof. UAM dr hab. Joanny Ziomek przy współpracy z naukowcami z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Polskiemu Towarzystwu Ochrony Przyrody „Salamandra” rozpoczęto działania ochronne nad tym niecodziennym ssakiem.

Wystawa przyjechała do nas z Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja i stanowi zwieńczenie dotychczasowych badań koordynowanych przez dr hab. inż. Magdalenę Hędrzak, które dotyczyły inwentaryzacji tego zagrożonego gatunku na terenie Krakowa oraz Jurajskich Parków Krajobrazowych. Autorami fotografii są Łukasz Koba, Paweł Wrona oraz Łukasz Ziewacz, którzy również włączyli się w działania na rzecz ochrony chomika europejskiego.

Wystawa będzie prezentowana w holu głównym Wydziału Biologii do 4 kwietnia.

W okolicach (nawet odległych) Gdańska chomika nigdy nie stwierdzono, ale skorzystaliśmy ze sposobności, by pokazać tego unikatowego gryzonia, którego jeszcze możemy spotkać na terenie naszego kraju podczas wakacyjnych wycieczek. Nasi studenci m.in. członkowie Koła Teriologicznego „Sorex” mieli okazję uczestniczyć w badaniach monitoringowych chomika europejskiego w Jaworznie, przekonując się na własne oczy, jak wyglądają badania nad tym gatunkiem i w jaki sposób możemy go chronić.

Dzięki zaangażowaniu studentów z Dwukoła Science-Artowego, SKN „NadEkspresja” i „Sorex” przewidziane są dodatkowe atrakcje, które wystartują od przyszłego tygodnia. Pierwszym zadaniem będzie poszukiwanie chomika na naszym pięknym Wydziale! O wszystkich wydarzeniach poinformujemy na bieżąco – śledź nas na FB.

My zapraszamy wszystkich do oglądania wystawy i udziału w grach, a chętnych studentów, którzy jako wolontariusze zechcą włączyć się w badania monitoringowe chomika europejskiego, zachęcamy do śledzenia działań skupiających się na jego ochronie:

Link 1

Link 2

fot. E. Sontag

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 9. Marzec 2023 - 12:42; osoba wprowadzająca: Anna Król Ostatnia zmiana: czwartek, 9. Marzec 2023 - 14:33; osoba wprowadzająca: Anna Król