Pracownik naszego Wydziału w składzie Państwowej Rady Ochrony Przyrody

Państwowa Rada Ochrona Przyrody to oficjalny organ doradczy przy Ministrze Środowiska i Klimatu. Pod nazwą Tymczasowej Państwowej Komisji Ochrony Przyrody powołano ją już w 1919 roku, czyli zaledwie rok po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, zaś w 1925 roku ciało to uzyskało obecną nazwę. W latach 1919 – 1949 jej przewodniczącym był prof. Władysław Szafer, wybitny botanik i jeden z ojców nowoczesnej ochrony przyrody w Polsce. Zadaniem PROP jest m. in. opiniowanie najważniejszych aktów prawnych wydawanych przez władze państwowe. Rada składa się z naukowców, przedstawicieli przyrodniczych organizacji pozarządowych i zajmujących się ochroną przyrody instytucji państwowych.

Dnia 20.03.2024 Ministra Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska wręczyła nominacje 40 członkom PROP nowej kadencji. Wśród nominowanych znalazł się również dr hab. Mateusz Ciechanowski, pracownik Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców naszego Wydziału, od 24 lat prowadzący w niej badania nad ekologią oraz biogeografią nietoperzy i drobnych ssaków naziemnych.

W skład Rady wszedł również dr hab. Aleksander Rachwald, nasz absolwent i autor pierwszej pracy magisterskiej poświęconej nietoperzom wykonanej w tej samej Katedrze (1987), inicjator zimowych liczeń nietoperzy w Trójmieście (1989), a obecnie pracownik naukowy Instytutu Badawczego Leśnictwa w Warszawie.

Zachęcamy do obejrzenia relacji z uroczystości na stronie Ministerstwa: https://www.gov.pl/web/klimat/minister-paulina-hennig-kloska-powolala-panstwowa-rade-ochrony-przyrody

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 27. Marzec 2024 - 09:47; osoba wprowadzająca: Anna Król Ostatnia zmiana: środa, 27. Marzec 2024 - 09:47; osoba wprowadzająca: Anna Król