Grant Sonata 19 dla dr Moniki Lipińskiej

Z przyjemnością informujemy, że dr Monika Lipińska z Katedry Taksonomii Roślin i Ochrony Przyrody Wydziału Biologii UG uzyskała finansowanie dla projektu ORCHIDBIOM w ramach konkursu SONATA 19 Narodowego Centrum Nauki, w wysokości 1 938 376 zł.

ORCHIDBIOM – związek interakcji roślina-zapylacz oraz mikrobiomu kwiatowego u storczyków zapylanych przez pszczoły i ptaki

Mikrobiom kwiatowy, definiowany jako społeczność bakterii i grzybów, odgrywa kluczową rolę w zdrowiu roślin, ich wzroście i sukcesie reprodukcyjnym. Może na przykład wpływać na atrakcyjność kwiatów dla zapylaczy, zmieniając ich zapach, nagrody kwiatowe lub sam wygląd. Mimo że storczyki od wieków przyciągają uwagę zarówno hobbystów, jak i naukowców, związek między storczykami, mikrobiomem kwiatowym i zapylaczami nigdy nie został zbadany. Celem projektu ORCHIDBIOM jest zatem poznanie różnorodności mikroorganizmów zasiedlających kwiaty storczyków reprezentujących odmienne syndromy zapylania, jego wpływu na skład chemiczny produkowanych przez nie atraktantów (zapach/nektar) oraz odpowiedzenie na pytanie czy zamiana mikrobiomu kwiatowego przyciągnie inne grupy zapylaczy. Zrozumienie związku między składem mikrobiomu kwiatowego a systemami zapylania może przynieść nowe i wcześniej nieznane dane m.in. na temat mechanizmów przejść między różnymi syndromami zapylania.

Projekt realizowany będzie we współpracy z Prof. Robertem Junkerem z Philipps-Universität Marburg (Niemcy) oraz naukowcami z Jardín Botánico Lankester (Kostaryka). Czas trwania projektu przewidziany jest na 36 miesięcy.

Fot. Charlotte Watteyn

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 27. Maj 2024 - 11:53; osoba wprowadzająca: Anna Król Ostatnia zmiana: środa, 29. Maj 2024 - 08:36; osoba wprowadzająca: Anna Król