Niesporczak jak Mandalorianin – nowy gatunek ekstremofila

Zgłębianie tajników wytrzymałości: Mesobiotus mandalori, nowy ekstremotolerancyjny niesporczak z Polski

Połączony wysiłek naukowców z Uniwersytetów Gdańskiego i Adama Mickiewicza w Poznaniu zaowocował opisaniem nowego gatunku niesporczaka – Mesobiotus mandalori – pochodzącego z Lasów Czerniejewskich w środkowej Polsce. Niesporczaki, często nazywane „niedźwiedziami wodnymi”, to gromada żyjących w wodzie, ośmionożnych mikrozwierząt o ciele podzielonym na segmenty. Są one znane ze swojej niezwykłej odporności na ekstremalne temperatury, ciśnienie, a nawet promieniowanie, pozwalającej im przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach, od głębin oceanów po próżnię kosmiczną. To czyni je kluczowym taksonem w badaniach ekstremofili.
Nowy gatunek należy do grupy harsworthi w obrębie rodzaju Mesobiotus i wykazuje unikalne cechy morfometryczne aparatu gębowego, pazurków i jaj. Z pomocą szeroko zakrojonych analiz filogenetycznych z wykorzystaniem czterech markerów molekularnych, M. mandalori został wyraźnie zaklasyfikowany jako odrębny takson, co jeszcze bardziej wzbogaca naszą wiedzę na temat tych mikroskopijnych i wytrzymałych stworzeń. Nazwa gatunku mandalori jest inspirowana fikcyjną planetą Mandalore z uniwersum Gwiezdnych Wojen, znaną z głębokich lasów i ukrytych wśród nich wiosek. Nazwa odzwierciedla leśne siedlisko oraz nieuchwytną naturę tego niesporczaka.
To odkrycie przyczynia się do znaczącego poszerzenia wiedzy na temat bioróżnorodności w ekosystemach leśnych i podkreśla szersze implikacje badania organizmów ekstremotolerancyjnych, takich jak niesporczaki. Szczegóły dostępne w pełnej wersji publikacji. O odkryciu można przeczytać także w artykule National Geographic.
 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 27. Maj 2024 - 13:51; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: wtorek, 28. Maj 2024 - 11:48; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz