Cykl wykładów z okazji Międzynarodowego Tygodnia Świadomości Stresu 2024 - harmonogram

Katedra Fizjologii Zwierząt i Człowieka Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego serdecznie zaprasza na cykl wykładów z okazji Tygodnia Świadomości Stresu

 

Dzień Świadomości Stresu, obchodzony w listopadzie - w tym roku jest to 6 listopada, został ustanowiony, aby zwiększyć świadomość społeczną i pomóc ludziom w rozpoznawaniu, zarządzaniu i redukowaniu stresu w ich życiu osobistym i zawodowym. Każdy doświadcza stresu. Niektóre stresory są dla nas korzystne, pomagają reagować na sytuacje trudne i mogą umożliwiać wprowadzanie korzystnych zmian w życiu. Jednak zbyt dużo stresu może zakłócać funkcjonowanie organizmu na wielu poziomach – od pojedynczej komórki, po interakcje z otoczeniem. Stres może wpływać zarówno na  stan psychiczny i fizyczny, wywoływać zmiany w narządach, czy całych układach. Chroniczny, długotrwały stres, jakim była m.in. pandemia COVID-19, może powodować problemy żołądkowe, problemy krążeniowe, czy neuropsychiatryczne i zaburzać homeostazę na wielu płaszczyznach. Stresowi towarzyszy uczucie niepokoju, depresji, może on także prowadzić do wielu chorób  stresozależnych,  w tym do zespołu stresu pourazowego (PTSD). Rozpoznanie stresu i nauczenie się, jak nim zarządzać i odpowiednio na niego reagować, jest bardzo ważne. Dlatego właśnie istnieje Dzień Świadomości Stresu: aby przypomnieć  i przywrócić każdemu kontakt ze swoimi stresorami i wskazać praktyczne i efektywne możliwości radzenia sobie z nimi.  W ramach Dni stresu, w piątek 22.11.2024 zostanie uruchomiona „Kawiarenka stresowa” w której będziemy dyskutować o najbardziej aktualnych zjawiskach związanych ze stresem, takich jak stres szkolny, czy stres generowany przez media społecznościowe.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!

 

Wykłady odbędą się w dniach 21-22.11.2022, w formie zdalnej, według następującego harmonogramu (program może jeszcze ulec zmianie).

 

DZIEŃ

 GODZINA

TYTUŁ

PROWADZĄCY

OPIS

LINK*

21.11.2024

10.00-10.45

Stres a uczenie się

Dr Dorota Myślińska

Podczas wykładu dowiesz się o tym: Jak stres wpływa na efektywność nauki? Czy lepiej zapamiętujemy to, czego uczymy się w stresie, czy relaksując się? Jak pogodzić stres z uczeniem się?

LINK

21.11.2024

9.00-9.45

Co wspólnego ma miłość ze stresem?

Dr Dorota Myślińska

Często słyszymy, że miłość uskrzydla i jest lekarstwem na stres. Dlaczego w "chemicznym koktailu" miłości jest tyle kortyzolu i adrenaliny? Czy miłość możliwa jest bez stresu?

LINK

21.11.2024

13.00-14.00

Stress: od biologii do psychologii

Dr Ziemowit Ciepielewski

Podczas wykładu dowiesz się czy stres to bardziej biologia, czy bardziej psychologia, a także czym różnią się pojęcia stresu biologicznego i psychologicznego.

LINK

22.11.2024

9.00-9.45

Czy stymulacja mózgu może pomóc w walce ze stresem?

Dr Grażyna Jerzemowska

Kiedy naturalne metody walki ze stresem zawodzą, wówczas w leczeniu, poza terapią farmakologiczną, coraz częściej stosuje się różne terapie neuromodulacyjne.

LINK

22.11.2024

11.00-11.45

Niech stres będzie z Tobą (a nie przeciwko Tobie)

Dr Wojciech Glac, prof. UG

Stres jest reakcją adaptacyjną, której funkcją jest zapewnienie optymalnych warunków funkcjonowania zarówno mózgu, jak i całego ciała, aby sprostać każdego wyzwaniu. Bez stresu nie byłoby możliwe ani pokonywanie przeciwności losu, ani spełnianie jakichkolwiek potrzeb. Warunkiem koniecznym do spełnienia, aby stres pozostał reakcją adaptacyjną, a nie stał się źródłem patologii, jest kontrola jego siły, czasu trwania i częstotliwości. Wykład będzie omówieniem działań, jakie każdy z nas może i powinien podjąć, aby stres był naszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem.

LINK

22.11.24

13.00-13.45

Zaburzenia lękowe okiem neurobiologii

Dr Wojciech Glac, prof. UG

Choć lęk jest emocją, która w założeniu ma pozwalać nam rozpoznawać zagrożenie, zanim ono realnie wystąpi, w niektórych przypadkach może on wymknąć się spod kontroli. Mózg osoby dotkniętej tym zaburzeniem wykazuje szereg nieprawidłowości, które objawiają się zmianami zarówno jego funkcjonowania, jak i budowy. Podczas wykładu poznasz odpowiedzi między innymi na te pytania: Czym są zaburzenia lękowe? Czym objawiają się różne ich typy? Jak dochodzi do powstania lęku i zaburzeń lękowych? Czym różnią się osoby bardziej i mniej podatne na ich powstawanie?

LINK

22.11.2024

9.00-9.45

Płynny stres czyli o tym co krąży w naszym krwiobiegu podczas stresu

 

Mgr Joanna Dunacka

Podczas wykładu zostanie omówiony wpływ stresu na obwodowe parametry, które można zbadać we krwi.

LINK

22.11.2024

12.00-12.45

Czy stres u zwierząt da się zobaczyć? czyli w kilku słowach o badaniu lęku u zwierząt laboratoryjnych.

Mgr Joanna Dunacka

Podczas wykładu zostaną omówione wybrane testy behawioralne służące do pomiaru stresu u zwierząt oraz zostanie przedstawiony wpływ różnic behawioralnych na odbieranie stresu przez zwierzęta.

LINK

22.11.2024

11.00-12.00

Zestresowane jelita wrogiem mózgu?

Dr Ewelina Kurowska-Rucińska, dr Jan Ruciński

Jak stres wpływa na jelita i mikroorganizmy w nich mieszkające? Co to jest dysbioza jelitowa i jakie są jej konsekwencje dla naszego zdrowia? Czy stan „zestresowania” naszego mikrobiomu jelitowego może prowadzić do chorób neurodegeneracyjnych, np. choroby Alzheimera? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć podczas naszego wykładu.

 

LINK

22.11.2024

10.00-10.45

Jak radzić sobie ze stresem. Czy istnieją skuteczne metody radzenia sobie ze stresem?

Dr Ziemowit Ciepielewski

Czy podatność na stres jest cechą wrodzoną, czy nabytą? Czy stresu można uniknąć. Aktywne i pasywne sposoby radzenia sobie ze stresem. Czy jedzenie może być stresozależne? Czy każda forma radzenia sobie ze stresem jest właściwa. Kiedy stres zaczyna niszczyć organizm. Czy kortyzol-główny hormon stresowy- to cichy zabójca?

LINK

*linki do poszczególnych wykładów zostaną udostępnione w połowie tygodnia  (środa)

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 18. Listopad 2024 - 10:30; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: czwartek, 21. Listopad 2024 - 12:16; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz