Wystawa „Prehistoryczne krajobrazy Ziemi Opolskiej”
Kolejna wystawa otwarta na Wydziale Biologii jest owocem współpracy Uniwersytetu Gdańskiego z Uniwersytetem Opolskim, zrodzonym z inicjatywy prof. dr hab. Dariusza Szlachetko i dr hab. Eleny Yazykovej, prof. UO. Prezentuje ona mezozoiczny świat obszaru, który dziś nazywamy Górnym Śląskiem.
Jako że w czasach dinozaurów większość naszego kraju leżała pod powierzchnią płytkiego morza, najwięcej prezentowanych eksponatów stanowią organizmy morskie, takie jak: amonity, ramienionogi, małże i inne bezkręgowce. Szczęśliwie nie wszystko było pod wodą. Unikatowe triasowe skamieniałości lądowe z okolic Krasiejowa pozwoliły na rekonstrukcję środowiska lądowego. To wyjątkowa okazja na spojrzenie w przeszłość Polski.
Skamieniałości prezentowane na wystawie zostały wypożyczone z Uniwersytetu Opolskiego, a modele z JuraParku w Krasiejowie. Aranżację graficzną przygotowała mgr Anna Król. Wykonanie wystawy zostało sfinansowane ze środków uniwersyteckich.
Niekwestionowaną gwiazdą wystawy jest rekonstrukcja Silesaurus opolensis , triasowego gada, który miał być pierwszym polskim dinozaurem. Historia tego odkrycia naukowego pokazuje, jak skomplikowana jest praca paleontologów. Dokładne prace badawcze przeprowadzone nad skamieniałościami pozwoliły ustalić, że silezaur nie był dinozaurem, a należał do ich „krewniaków”. Brak statusu „dinozaura” nie umniejsza jednak wagi naukowej tego odkrycia, to dzięki niemu zaproponowano nową grupę kopalnych gadów z całego świata – silezaurydów (Silesauridae), nazwanej właśnie od naszego silezaura.
Oprócz silezaura na wystawie można obejrzeć rekonstrukcje i szczątki ogromnych triasowych płazów, takich, które mogły polować na małe dinozaury; kredowe skamieniałości słonowodnych gadów, zęby rekinów czy ogromną różnorodność morskich bezkręgowców.
Wystawa prezentowana jest w trzech odsłonach: „Wapień muszlowy” (parter, skrzydło B), „Krasiejów w późnym trasie” (II piętro, skrzydło B) oraz „Opolskie morze późnej kredy” (III piętro, skrzydło B). Skamieniałościom towarzyszą szczegółowe opisy, dzięki którym możemy poznać prehistorycznych mieszkańców Polski!
Serdecznie zapraszamy!