Projekt badawczy SKN „Explantatus” otrzymał dofinansowanie MEiN
Projekt pt. „Opracowanie metod ochrony ex situ dla chronionych gatunków z rodziny wrzosowatych (Ericaceae)”, realizowany przez Studenckie Koło Naukowe Embriologów i Biotechnologów Roślin „Explantatus” otrzymał finansowanie z programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Program ten ma na celu m.in. wsparcie studenckich kół naukowych działających w ramach uczelni w realizacji innowacyjnych projektów i podniesienie jakości działalności tych kół, a także usprawnienia mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej.
Pomysłodawcą i opiekunem pomocniczym projektu jest mgr Michał Starke z Katedry Cytologii i Embriologii Roślin Wydziału Biologii UG.
Celem projektu jest m.in. opracowanie skutecznych metod ochrony ex situ (czyli poza miejscem występowania) dla dwóch chronionych gatunków roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae): modrzewnicy zwyczajnej (Andromeda polifolia) oraz wrzośca bagiennego (Erica tetralix).
Wybrane gatunki występują na torfowiskach – delikatnych ekosystemach bardzo podatnych na czynniki zewnętrzne (np. na zmianę poziomu wód gruntowych) i antropopresję, dlatego badania skupią się na opracowaniu metod umożliwiających zabezpieczenie i masowe ich namnażanie, z wykorzystaniem hodowli (mikrorozmnażania) in vitro.
Więcej informacji na stronie:
https://ug.edu.pl/news/pl/3067/opracuja-metody-ochrony-roslin-z-rodziny-wrzosowatych