Projekt badawczy SKN „Explantatus” otrzymał dofinansowanie MEiN

Projekt pt. „Opracowanie metod ochrony ex situ dla chronionych gatunków z rodziny wrzosowatych (Ericaceae)”, realizowany przez Studenckie Koło Naukowe Embriologów i Biotechnologów Roślin „Explantatus” otrzymał finansowanie z programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”. Program ten ma na celu m.in. wsparcie studenckich kół naukowych działających w ramach uczelni w realizacji innowacyjnych projektów i podniesienie jakości działalności tych kół, a także usprawnienia mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych powstałych w ramach ich działalności do sfery gospodarczej.

Pomysłodawcą i opiekunem pomocniczym projektu jest mgr Michał Starke z Katedry Cytologii i Embriologii Roślin Wydziału Biologii UG.

Celem projektu jest  m.in. opracowanie skutecznych metod ochrony ex situ (czyli poza miejscem występowania) dla dwóch chronionych gatunków roślin z rodziny wrzosowatych (Ericaceae): modrzewnicy zwyczajnej (Andromeda polifolia) oraz wrzośca bagiennego (Erica tetralix).

Wybrane gatunki występują na torfowiskach – delikatnych ekosystemach bardzo podatnych na czynniki zewnętrzne (np. na zmianę poziomu wód gruntowych) i antropopresję, dlatego badania skupią się na opracowaniu metod umożliwiających zabezpieczenie i masowe ich namnażanie, z wykorzystaniem hodowli (mikrorozmnażania) in vitro.

Więcej informacji na stronie:

Fot. Michał Starke

Data publikacji: czwartek, 7. Kwiecień 2022 - 11:02; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: czwartek, 7. Kwiecień 2022 - 12:38; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz