Światowy Dzień Pszczół
MIEJSCA PSZCZÓŁ
20-21.05.2022
20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia tych owadów. W Europie 84% gatunków uprawianych roślin wymaga zapylenia głównie przez pszczoły. Warto zwrócić uwagę, że spośród ponad 470 gatunków pszczół występujących w Polsce tylko jeden to pszczoła miodna.
Jakie są pozostałe gatunki?
Aby się tego dowiedzieć Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Art Inkubator zapraszają Państwa na interesujące prelekcje oraz spacer, których celem jest przedstawienie różnorodności gatunków dzikich pszczół, ich znaczenia, miejsc występowania oraz sposobów ochrony.
Nadbałtyckie Centrum Kultury
Prelekcje
Termin: 20 V 2022, godz. 18:00-20:00;
Miejsce: Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35
Bilety: wstęp wolny;
„Pszczoły w mieście”
Prowadzenie: dr Justyna Kierat
Chociaż tereny, na których rządzi dzika przyroda, są kluczowe do zachowania bioróżnorodności, to również w mieście wiele dzikich zwierząt znajduje swoją ostoję. Poznajmy pszczoły, które żyją w polskich miastach, i ich zaskakującą różnorodnością.
„Pszczoły na mojej drodze – BEES ON MY WAY”
Prelekcja może być prowadzona w języku polskim lub angielskim.
Prowadzenie: Kamila Chomicz
Wsłuchajmy się w opowieść o pszczołach i o tym, dlaczego warto chronić ich siedliska. Zobaczymy pszczoły i miejsca ich występowania, poznamy także te, które prelegentka spotkała na wsi, na leśnej ścieżce, na miejskich nieużytkach w gdańskim Garnizonie, a nawet na skarpie usypanej z piasku w miejscowości Trzcinisko.
„Sposoby na zachowanie różnorodności pszczół.”
Prowadzenie: Aleksandra Żmuda
Owady zapylające muszą się mierzyć z bezpośrednimi następstwami ludzkich decyzji o zarządzaniu terenami zielonymi, użyciu środków ochrony roślin czy wprowadzaniu obcych gatunków organizmów do ich naturalnych siedlisk. Także wpływ globalnych zmian klimatu nie pozostaje dla nich bez znaczenia. Dowiedzmy się, co my możemy robić, żeby chronić różnorodność.
„Dzikie rośliny dla dzikich pszczół”
Prowadzenie: Asia Roczyńska
Rośliny pokarmowe dla pszczół dziko żyjących rosną wokół nas. Nasza prelegentka przygotuje nasiona i opowie jak przygotować taśmę pokarmową. Opowie również, w jaki sposób zapewnić pszczołom rośliny przez cały sezon.
Uczestnicy spotkania otrzymają nasiona do samodzielnego wysiania.
„W pogoni za zapylaczem”
Prowadzenie: Natalia Recław
Aby zwabić do siebie owady zapylające, rośliny stosują wiele sztuczek. Niektóre budują pułapki, inne manipulują barwami, natomiast te najbardziej przebiegłe wykorzystują kamuflaż i obiecują kopulację…
Więcej informacji na stronie: https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/5506/swiatowy-dzien-pszczol-miejsca-pszczol-spotkanie
ART INKUBATOR
Miejsca Pszczół. Spacer śladami dzikich zapylaczy.
Termin: 21 V 2022, godz. 10:00-12:00;
Miejsce: Art Inkubator, Jakuba Goyki 3
Bilety: wstęp wolny - wymagana rezerwacja miejsca
21 maja, od 10.00-12.00 spacer, w trakcie którego znajdziemy i zbadamy miejsca bytowania dzikich pszczół w Sopocie. Pod okiem badaczek Justyny Kierat i Aleksandry Żmudy oraz aktywistki i biolożki Kamili Chomicz przyjrzymy się życiu tych niezwykłych owadów.
Zapisy udziału pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/spacerpszczoly/