Światowy Dzień Pszczół

MIEJSCA PSZCZÓŁ

20-21.05.2022

 

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ. Jego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności oraz zwrócenie uwagi na zagrożenia tych owadów. W Europie 84% gatunków uprawianych roślin wymaga zapylenia głównie przez pszczoły. Warto zwrócić uwagę, że spośród ponad 470 gatunków pszczół występujących w Polsce tylko jeden to pszczoła miodna. 

Jakie są pozostałe gatunki? 

Aby się tego dowiedzieć Nadbałtyckie Centrum Kultury oraz Art Inkubator zapraszają Państwa na interesujące prelekcje oraz spacer, których celem jest przedstawienie różnorodności gatunków dzikich pszczół, ich znaczenia, miejsc występowania oraz sposobów ochrony.

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury 

Prelekcje

Termin: 20 V 2022, godz. 18:00-20:00;

Miejsce: Ratusz Staromiejski, Korzenna 33/35

Bilety: wstęp wolny;

 

„Pszczoły w mieście”

Prowadzenie: dr Justyna Kierat

Chociaż tereny, na których rządzi dzika przyroda, są kluczowe do zachowania bioróżnorodności, to również w mieście wiele dzikich zwierząt znajduje swoją ostoję. Poznajmy pszczoły, które żyją w polskich miastach, i ich zaskakującą różnorodnością.

 

„Pszczoły na mojej drodze – BEES ON MY WAY”

Prelekcja może być prowadzona w języku polskim lub angielskim.

Prowadzenie: Kamila Chomicz

Wsłuchajmy się w opowieść o pszczołach i o tym, dlaczego warto chronić ich siedliska. Zobaczymy pszczoły i miejsca ich występowania, poznamy także te, które prelegentka spotkała na wsi, na leśnej ścieżce, na miejskich nieużytkach w gdańskim Garnizonie, a nawet na skarpie usypanej z piasku w miejscowości Trzcinisko.

 

„Sposoby na zachowanie różnorodności pszczół.”

Prowadzenie: Aleksandra Żmuda

Owady zapylające muszą się mierzyć z bezpośrednimi następstwami ludzkich decyzji o zarządzaniu terenami zielonymi, użyciu środków ochrony roślin czy wprowadzaniu obcych gatunków organizmów do ich naturalnych siedlisk. Także wpływ globalnych zmian klimatu nie pozostaje dla nich bez znaczenia. Dowiedzmy się, co my możemy robić, żeby chronić różnorodność.

 

„Dzikie rośliny dla dzikich pszczół”

Prowadzenie: Asia Roczyńska

Rośliny pokarmowe dla pszczół dziko żyjących rosną wokół nas. Nasza prelegentka przygotuje nasiona i opowie jak przygotować taśmę pokarmową. Opowie również, w jaki sposób zapewnić pszczołom rośliny przez cały sezon.

Uczestnicy spotkania otrzymają nasiona do samodzielnego wysiania.

 

„W pogoni za zapylaczem”

Prowadzenie: Natalia Recław

Aby zwabić do siebie owady zapylające, rośliny stosują wiele sztuczek. Niektóre budują pułapki, inne manipulują barwami, natomiast te najbardziej przebiegłe wykorzystują kamuflaż i obiecują kopulację…

 

Więcej informacji na stronie: https://www.nck.org.pl/pl/wydarzenie/5506/swiatowy-dzien-pszczol-miejsca-pszczol-spotkanie

 

 

ART INKUBATOR

Miejsca Pszczół. Spacer śladami dzikich zapylaczy.

Termin: 21 V 2022, godz. 10:00-12:00;

Miejsce: Art Inkubator, Jakuba Goyki 3 

Bilety: wstęp wolny - wymagana rezerwacja miejsca

 

21 maja, od 10.00-12.00 spacer, w trakcie którego znajdziemy i zbadamy miejsca bytowania dzikich pszczół w Sopocie. Pod okiem badaczek Justyny Kierat i Aleksandry Żmudy oraz aktywistki i biolożki Kamili Chomicz przyjrzymy się życiu tych niezwykłych owadów.

 

Zapisy udziału pod linkiem: https://app.evenea.pl/event/spacerpszczoly/

Zdjęcie w galerii
Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, Maj 18, 2022 - 11:42; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, Maj 18, 2022 - 11:43; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz