Wizyta studyjna NCN
Z przyjemnością informujemy, że 7 października br. na Wydziale Biologii UG gościliśmy przedstawicieli Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Research Council of Norway, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Panią Weronikę Haustein - Konsul Honorową Królestwa Norwegii.
Organizatorami spotkania byli: dr Anna-Karina Kaczorowska, Kurator Kolekcji Plazmidów i Drobnoustrojów oraz prof. Tadeusz Kaczorowski, z Pracowni Biologii Ekstremofili Katedry Mikrobiologii - Lider Projektu. Wizyta miała na celu zapoznanie się z założeniami oraz przebiegiem realizacji międzynarodowego projektu badawczego INDEPTH | Granice życia: różnorodność, strategie adaptacyjne oraz potencjał biotechnologiczny mikroorganizmów żyjących w głębinach morskich Arktyki, finansowanego z Funduszy Norweskich.
Celem projektu INDEPTH jest zbadanie - w oparciu o podejście metagenomiczne - różnorodności drobnoustrojów żyjących w głębinach Morza Arktycznego oraz poznanie ich strategii adaptacyjnych. Partnerami projektu są Uniwersytet w Bergen, Uniwersytet Warszawski, Instytut Chemii Bioorganicznej PAN z Poznania.
Podczas wizyty w laboratoriach Katedry Mikrobiologii oraz Kolekcji Plazmidów i Drobnoustrojów, goście mieli możliwość obejrzenia unikatowej, wysokiej klasy aparatury naukowo- badawczej wykorzystywanej do prowadzenia badań w ramach projektu INDEPTH, a także w ramach projektów naukowych finansowanych ze środków NCN, realizowanych we współpracy z naukowcami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Wizyta studyjna była powiązana z jednodniową konferencją, zorganizowaną przez Narodowe Centrum Nauki, prezentującą projekty badawcze dotyczące badań polarnych i klimatycznych, finansowane z funduszy norweskich i EOG. Więcej informacji o wydarzeniu na stronie https://programbadania2022konferencja.pl/
O badaniach realizowanych w ramach projektu INDEPTH można dowiedzieć się ze strony UG https://ug.edu.pl/news/pl/2035/grant-na-badania-biosfery-glebin-oceanicznych-dla-ug oraz mediów społecznościowych Twitter (https://twitter.com/Project_INDEPTH) , LinkedIn (https://www.linkedin.com/showcase/project-indepth ) oraz ResearchGate (https://www.researchgate.net/project/Life-at-the-limits-diversity-adaptation-strategies-and-bioprospecting-of-microbes-living-in-Arctic-deep-sea-habitats-INDEPTH)