VII Bałtycki Festiwal Nauki
W dniach 28-31 maja 2009 roku odbył się siódmy Bałtycki Festiwal Nauki. W tym roku pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Biologii przygotowali łącznie aż 59 imprez, w tym 3 wycieczki, 3 wykłady oraz II Uczniowską Sesję Popularnonaukową. Była to najbogatsza oferta Festiwalu nie tylko w ramach Uniwersytetu Gdańskiego ale także i innych uczelni wyższych Trójmiasta.
Jak co roku imprezy festiwalowe (oprócz wycieczek) odbyły się w budynkach przy ulicy Kładki 24 oraz na Pikniku Bałtyckim, na Skwerze Kościuszki w Gdyni.
Imprezy w budynku wydziału przeznaczone były głównie dla uczniów szkół. Uczestnicy mogli wziąć udział w imprezach, których tematem były zarówno cząsteczki i związki (np.: Bliskie spotkania z cząsteczką życia - izolacja DNA, Modelowanie DNA, Genetyczna pomyłka. Wybrane choroby genetyczne człowieka), pojedyncze komórki (np.: Świat komórek ludzkich w mikroskopie elektronowym), organizmy roślinne (np.: Ukryte piękno kwiatów), zwierzęta (np.: Ptasie rekordy i sukcesy) jak i zagadnienia z zakresu fizjologii (np.: Atlas mózgu 3D, Czynność elektryczna mózgu, Krew pod mikroskopem) czy z szeroko pojętej ochrony przyrody (np.: Jak nie zdeptać mrówki - czyli o chronionych bezkręgowcach, Podstawy skutecznej ochrony jezior i bagien, Aktualne problemy ochrony zwierząt - mity i fakty).
Przeprowadzono także II Uczniowską Sesję Popularnonaukową, w której o miano najlepszej prezentacji konkurowali uczniowie szkół średnich w 3 kategoriach: Ekologia i ochrona środowiska, Biologia molekularna i Moje spotkanie z Biologią.
W niedziele w namiocie uniwersyteckim nasze stoiska odwiedziło łącznie ok. 4 000 osób zarówno grup uczniów z różnych trójmiejskich szkół jak i przypadkowych przechodniów. Największą popularnością cieszyły się imprezy pt: Mikroskopijni mieszkańcy Ziemi, Komórka roślinna - mini fabryka, Wszędobylskie pasożyty czy impreza poświęcona bursztynowi (Bursztyn bałtycki - świadek życia sprzed 40 milionów lat). Jak co roku, na Festiwalu dużą popularnością cieszyły się wycieczki. W tym roku zaprosiliśmy mieszkańców Trójmiasta na Mierzeję Wiślaną, do kolonii kormoranów; na Wyspę Sobieszewską oraz do rezerwatu biosfery Jezioro Drużno. Natomiast wieczorami udawaliśmy się w miejsca zamieszkałe przez nietoperze. Sądząc po entuzjastycznych wypowiedziach Bałtycki Festiwal Nauki na Wydziale Biologii skutecznie zaprosił uczestników młodszych oraz starczych na naukową podróż po krętych i fascynujących ścieżkach życia
Więcej zdjęć z Festiwalu w naszej Galerii