Projekt "Wspólnie mamy szansę"
Diecezja Pelplińska realizuje od 2.08.2010 do 31.07.2012 projekt unijny "Wspólnie mamy szansę" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytetu IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałania 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych.
Celem projektu jest realizacja programów rozwojowych trzech szkół: Publicznego Katolickiego Gimnazjum w Tczewie, III Liceum w Tczewie im. Świętej Jadwigi Królowej i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego Collegium Marianum im. Jana Pawła II w Pelplinie. Uczestnikami Projektu jest 410 uczniów z powiatu tczewskiego, środowisk wiejskich, osób niepełnosprawnych uczących się w w/w szkołach.
W projekcie będą realizowane zajęcia pozalekcyjne wyrównujące i rozszerzające wiedzę uczniów, rozwijające zainteresowania ukierunkowane na rozwój kompetencji kluczowych: warsztaty ICT (ang. Information Communication Technologies) matematyczno-fizyczne, przyrodnicze, rozwoju osobistego, językowe, fotograficzne, dziennikarskie, historyczne, wiedzy o regionie, teatralne, polonistyczne, wokalno-instrumentalne, sportowe. Uczestnicy projektu będą samodzielne rozwiązywali problemy naukowe, uczestnicząc w zajęciach terenowych, laboratoryjnych, wykładach i spotkaniach z pracownikami uczelni wyższych, warsztatach łączących kilka dyscyplin prowadzonych za pomocą nowoczesnych środków multimedialnych, wycieczkach, spotkaniach ze znanymi i cenionymi ludźmi.
Projekt stanowi bardzo ambitny zespół działań, które zakładają wdrożenie najnowocześniejszych technologii w proces nauczania by pełniej angażować, inspirować i motywować uczniów do osiągania lepszych wyników w nauce, bez względu na ich pochodzenie, niepełnosprawności. Dąży do personalizacji uczenia się, dopasowanego do indywidualnych możliwości, tempa nauki i preferencji stylu nauczania.
Uczniowie powiatu tczewskiego dzięki projektowi będą mieli możliwość dostępu do nowoczesnych metod nauczania, do najnowszych informacji i umiejętności, do profesjonalnie prowadzonych zajęć. Dzięki takim działaniom będą mieli szansę na rozwijanie własnych pasji, zdobycie umiejętności krytycznego myślenia, podejmowania decyzji i rozwiązywania problemów.