IX Bałtycki Festiwal Nauki
W dniach 25-29 maja 2010 roku odbył się dziewiąty Bałtycki Festiwal Nauki. Jak co roku oferta imprez przygotowanych przez pracowników, doktorantów i studentów wydziału przedstawiała się imponująco. Wydział zaproponował łącznie aż 48 imprez, w tym: 3 wycieczki i 7 wykładów. W tym roku Festiwal odbywał się w budynkach Biologii przy ulicach Kładki i Legionów w Gdańsku a także w budynku przy ul Piłsudzkiego 46 w Gdyni oraz na Pikniku Bałtyckim, na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Przeprowadzono także zajęcia na boisku szkoły podstawowej nr 23 w Gdyni. Tak jak i co roku imprezy w budynkach Wydziału przeznaczone były głównie dla uczniów szkół. Uczestnicy ze szkół podstawowych wręcz entuzjastycznie przyjęli imprezę "Pomagam ptakom - one pomogą nam. Jak dzieci mogą chronić ptaki?" Starsi uczniowie z zainteresowaniem śledzili warsztaty "Ładne z Ciebie ziółko, czyli botanika w służbie urody" oraz "Zrób sobie krem" a także "Czynność elektryczna mózgu" czy "Zobacz jak złoża się trzyma ta jedyna proteina - wykorzystanie peptydu znacznikowego w jednostopniowym oczyszczaniu ludzkiego białka HtrA2".
Dużym zainteresowaniem cieszyły się imprezy związane z ochroną środowiska (np.: Podwodny świat ginących małży - kontrolerów wody pitnej czy Podstawy skutecznej ochrony jezior i bagien). W budynku przy ulicy Kładki zaprezentowano także wystawy fotograficzną "Fascynujący świat roślin w obiektywie" oraz "Różnorodność świata roślin na przykładzie gatunków użytkowych" Licznie przybyli uczestnicy mogli wysłuchać interesujących wykładów w tym wykład prof. dr hab. Grzegorza Węgrzyna pt. "Genetyczne pomyłki".
W niedziele w namiocie uniwersyteckim jak co roku nasze stoiska odwiedziło łącznie ok. 3 000 osób zarówno grup uczniów z różnych trójmiejskich szkół jak i przypadkowych przechodniów. Największą popularnością cieszyły się imprezy pt: Podwodne ogrody - nieznany świat roślin naszych jezior i rzek, Dyskretne i zdecydowane ruchy roślin oraz Translacja, czyli jak powstają białka?
Jak co roku, na Festiwalu dużą popularnością cieszyły się wycieczki. Zaprosiliśmy mieszkańców Trójmiasta na Mierzeję Wiślaną, do kolonii kormoranów; na Wyspę Sobieszewską oraz po terenie nadmorskim w Gdyni Kolibkach. Sądząc po entuzjastycznych wypowiedziach Bałtycki Festiwal Nauki na Wydziale Biologii skutecznie zaprosił uczestników młodszych oraz starczych na naukową podróż po krętych i fascynujących ścieżkach życia.
Więcej zdjęć w Galerii