Dzień Wacka – nowa ornitologiczna tradycja

Wackiem ornitolodzy zwyczajowo nazywają pułapkę tunelową służącą do chwytania ptaków siewkowych (fot. 1). Działa ona na podobnej zasadzie do rybackiego żaka. Żerujący ptak podąża wzdłuż naprowadzających płotów do lejkowatego wejścia do pułapki i gdy się w niej znajdzie to już trudno mu z niej wyjść. Wacki używane są od lat w terenowych stacjach obrączkowania organizowanych wspólnie przez Katedrę Ekologii i Zoologii Kręgowców i wywodzące się z ruchu studenckiego stowarzyszenie: Grupę Badawczą Ptaków Wodnych KULING.

Każdego roku pułapki wymagają drobnych napraw polegających głównie na cerowaniu sieci, którymi są okryte. Stąd powstał pomysł na Dzień Wacka, podczas którego pracownicy, studenci i zaproszeni goście nie tylko cerują sieci, ale też spotykają się w miłej atmosferze i przy okazji pracy mogą wreszcie do woli dzielić się opowieściami o ptakach i „ptasich” wyprawach. Na pierwszy Dzień Wacka, który odbył się 24 i 25 maja, swoich gościnnych progów udzieliła nam Stacja Biologiczna w Górkach Wschodnich http://www.stacjabiologiczna.ug.edu.pl/ Spotkanie zorganizowali: Studenckie Koło Ornitologiczne "KOS",  pracownicy Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców oraz KULING. Obchodom pierwszego Dnia Wacka towarzyszyły prezentacje pokazujące historię badań nad wędrówkami ptaków wodno-błotnych nad Zatoką Gdańską oraz wyniki 30 lat obrączkowania ptaków chwytanych głównie za pomocą wacków. W niedzielny poranek zorganizowana została wycieczka do pobliskiego rezerwatu „Ptasi Raj”, gdzie udało się zaobserwować 32 gatunki ptaków.

Dzięki pomocy osób, które wzięły udział w premierowym Dniu Wacka udało się przejrzeć i naprawić cały komplet wacków, które już w lipcu będą wykorzystywane w pracach terenowych w Ujściu Wisły. Zapraszamy na obóz!

Wszystkim bardzo gorąco dziękujemy i już teraz zapraszamy na kolejne spotkanie.

 

fot. Włodzimierz Meissner

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 29. Maj 2014 - 11:16; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski