Nowe eksponaty na wystawie "Zabójcy bez winy"
Miło nam poinformować, że wystawa "Zabójcy bez winy" wzbogaciła się o wielkoformatowe modele drapieżnych stawonogów - przedstawicieli pajęczaków i owadów - które zasiedliły ścianę naprzeciwko szatni w holu naszego Wydziału.
fot. Piotr Rutkowski
Od góry: skorpion, kwietnik, biegacz, zajadek, nimfa ważki, modliszka
Główną część kolekcji można podziwiać w korytarzu łączącym hol Wydziału Biologii z Pracownią Dydaktyki Biologii.
Do najcenniejszych i najbardziej przyciągających wzrok należy kiwi brunatny Apteryx australis, nielotny ptak z Nowej Zelandii, któremu amerykański ewolucjonista Stephen Jay Gould nadał tytuł „honorowego ssaka”. W oczy rzuca się też przedstawiciel ptaków rajskich – cudowronka mniejsza Paradisea minor i jeden najbardziej osobliwych ssaków na Ziemi – łuskowiec chiński, albo pangolin pięciopalczasty Manis pentadactyla, przypominający wielką jaszczurkę miłośnik mrówek. Szczególną wartość dydaktyczną ma niemal kompletna kolekcja krajowych ptaków szponiastych – od bielika Haliaeetus albicilla i orła przedniego Aquila chrysaetos, po krogulca Accipiter nisus i malutkiego kobczyka Falco vespertinus.
Wystawę wzbogacono o kilka najcenniejszych okazów z kolekcji Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców UG, wśród których centralne miejsce zajmuje, przechowywana jako preparat mokry, kolczatka australijska Tachyglossus aculeatus, przedstawiciel ssaków jajorodnych – stekowców. Jest to jeden z zaledwie kilku okazów tego gatunku w Polsce.
Wystawa jest własnością Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk i do niedawna była eksponowana w Muzeum Ewolucji, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Okazy zostały wypożyczone Uniwersytetowi Gdańskiemu na okres pięciu lat, dzięki uprzejmości dyrektora MiIZ PAN, Pana prof. dr hab. Wiesława Bogdanowicza.