Sieć Obrazowania Patologii Struktury i Funkcji Komórki działa i zaprasza do współpracy

Jacek M. Witkowski, Katedra i Zakład Fizjopatologii

Sieć została powołana na podstawie umowy pomiędzy Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim. Po „okresie niemowlęcym” poświęconym głównie na budowę infrastruktury, Sieć jest już w pełni funkcjonalna i zaprasza do współpracy naukowej wszystkich zainteresowanych badaniami w zakresie obrazowania patologii struktury i czynności komórek. Integralną i najważniejszą częścią Sieci jest Rozproszona Środowiskowa Pracownia. Jej główna część to pracownia cytometryczna, znajdująca się w Katedrze i Zakładzie Fizjopatologii GUMed pod opieką Koordynatora Sieci, prof. Jacka Witkowskiego (tel. 349-15-10) wyposażona jest w trzy cytometry przepływowe umożliwiające równoczesną ocenę nawet 8 różnych typów cząsteczek na badanych komórkach (BD FACS Verse, BD FACS Array, BD FACScan), a także w wysoko wydajny sorter czystych populacji żywych komórek (BD FACS Aria III). W Zakładzie Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej Katedry Analityki Klinicznej GUMed pod opieką prof. Leszka Kalinowskiego (tel. 349-27-91) dostępny jest instrument, pozwalający na długotrwałą (nawet kilkudniową) obserwację mikroskopową żywych komórek w hodowli (mikroskopia pseudokonfokalna i fluorescencyjna; GE InCell Analyser 2000)  z elektronicznym zapisem zachodzących w nich zmian i szczegółową analizą wg najnowszych algorytmów analizy obrazu mikroskopowego. W Katedrze Patomorfologii GUMed, pod opieką prof. Wojciecha Biernata (tel. 349-37-40) dostępny jest system do mikrodysekcji laserowej MDS ARCTURUS XT umożliwiający precyzyjne „wycinanie” wybranych komórek lub ich grup z próbki tkanki. Z kolei u partnera z UG (prof. Grzegorz Węgrzyn i dr hab. Magdalena Narajczyk, Laboratorium Mikroskopii Elektronowej Wydziału Biologii UG – tel. 523-60-83) dostępne są transmisyjny mikroskop elektronowy CM100 Philips wraz z oprzyrządowaniem tj. napylarką próżniową (węgiel - platyna), ultramikrotom RMC Power Tome oraz ultramikrotom Leica UC7, a także skaningowy mikroskop elektronowy XL30 Philips wraz z oprzyrządowaniem, tj. suszarką w punkcie krytycznym Emitech oraz napylarką próżniową (złoto) marki SPI. Ponadto w Pracowni Genomiki i  Genetyki Człowieka Wydziału Biologii UG (dr Joanna Jakóbkiewicz-Banecka) dostępne są między innymi: analizator genomowy ROCHE 454 GS JUNIOR, analizator genetyczny 1-kapilarny ABI 310, analizator komórek MUSE (MERCK), a także 96-dołkowy czytnik mikropłytek do pomiaru kinetyki VICTOR 3.

Sieć ma charakter otwarty, co oznacza, że przystąpić do niej mogą zarówno badacze zainteresowani tematyką w celu skorzystania z know-how innych członków Sieci i użyczenia im swojej wiedzy, jak też jednostki dysponujące unikatowym instrumentarium, którego włączenie do  Rozproszonej Środowiskowej Pracowni powiększy jej potencjał badawczy. Oczywiście wszyscy badacze mogą korzystać z zasobów sieci na zasadzie współpracy naukowej. Celem Sieci jest ułatwienie powstawania jeszcze lepszych publikacji naukowych, a także ułatwienie jej partnerom ubiegania się o finansowanie na badania i infrastrukturę.

Zapraszamy zainteresowanych badaczy do czynnego włączania się w strukturę i aktywność naukową Sieci oraz do naukowej współpracy.

Data publikacji: poniedziałek, 26. Styczeń 2015 - 08:59; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz Ostatnia zmiana: poniedziałek, 26. Styczeń 2015 - 08:59; osoba wprowadzająca: Tomasz Kretowicz